Sobota, 30 września 2023r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

Seniorzy zwiedzili Sandomierz śladami Ojca Mateusza

15 listopada, 2021

Podopiecznych Dziennego Domu Senior+ w Radawie spotkała dzisiaj nie lada atrakcja. Z inicjatywy Marii Tabin-Matusz, która pełni funkcję Wójta Gminy Wiązownica, seniorzy wybrali się na wycieczkę do Sandomierza – jednego z najpiękniejszych miast Polski.

Sandomierz przyciąga turystów nie tylko pięknymi zabytkami i wyjątkowymi krajobrazami. To właśnie w tym mieście powstały sceny do jednego z najbardziej popularnych polskich seriali – Ojca Mateusza. Produkcja ta przypadła do gustu zwłaszcza seniorom, stąd nasi podopieczni z wielką radością zwiedzili to urokliwe nadwiślańskie miasto, podążając śladami detektywa w sutannie.

Wycieczka rozpoczęła się przy Bramie Opatowskiej. Podążając ulicą Opatowską w stronę Rynku, przewodniczka opowiadała o historii Sandomierza, zwracając uwagę na budynki, rzeźby przedstawiając ich historię oraz legendy z nimi związane. Seniorzy zobaczyli m.in.: Kościół Świętego Ducha, rzeźbę Flisaka idącego po linie, pozostałości murów obronnych, zbrojownię, XIV-wieczny ratusz, urokliwe kamienice, ogromną kotwicę z łańcuchem sterczącym ku górze (rzeźbę nazwano Zakotwiczeniem Nieba). Zwiedzaniu towarzyszyły opowieści o kulisach powstania serialu Ojciec Mateusz. Jednym z punktów programu była zatem wystawa Świat Ojca Mateusza, gdzie seniorzy mogli przez chwilę poczuć się jak na planie swojego ulubionego serialu. Zobaczyli elementy kościoła, odwiedzili pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Dużą atrakcją były naturalnych rozmiarów postacie woskowe aktorów. Po obejrzeniu wystawy przeszli do Bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po drodze oglądając kamienice, pałac biskupi, budynek Kurii Diecezjalnej, Ośrodek Architektury i Humanistyki czy Sądu Biskupiego. Po intensywnym zwiedzaniu seniorzy zjedli obiad w restauracji na Małym Rynku. Po posiłku zwiedzili miasto w nietypowy sposób – odbyli przejażdżkę meleksem po najpiękniejszych zakątkach miasta. Okazała się ona doskonałą alternatywą dla pieszego zwiedzania. Podczas przejażdżki zobaczyli m.in wąwóz lessowy, bulwary nad Wisłą, Uch Igielne, Zamek Królewski, winnicę Dominikańską, Kościół Św. Józefa, pomnik Jana Pawła II, Synagogę oraz Kościół Św. Jakuba.
 
Podczas wycieczki seniorom towarzyszyła Marta Kruk-Kędzior, pełniąca obowiązki Kierownika Dziennego Domu Senior+ w Radawie oraz opiekunowie.
 
Seniorzy wrócili do domów trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i z niecierpliwością wyczekują kolejnego wyjazdu.
 
Gmina Wiązownica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).