Piątek, 6 grudnia 2024r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Pokaż menu

Wiwat Niepodległa!

08 listopada, 2024

Już trzy dni przed Narodowym Świętem Niepodległości Polski, rozpoczęliśmy wspólne świętowanie Niepodległej w Jarosławiu. W piątek, 8 listopada, przy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich została uroczyście otwarta wystawa plenerowa zatytułowana „Jarosławscy Patroni Niepodległości”, będąca hołdem dla naszych rodzimych  Bohaterów.

Punktualnie w samo południe, z inicjatywy starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, dzieci i młodzież jarosławskich szkół podstawowych i średnich, wspólnie z nauczycielami, dyrektorami, samorządowcami i mieszkańcami Jarosława odśpiewali hymn państwowy.

Z całego serca dziękuję Państwu, że tak licznie dziś przybyliście! Bardzo się cieszę, że mieszkańcy powiatu jarosławskiego są oddani ojczyźnie i pielęgnują pamięć o naszych bohaterach. Wasza obecność jest dowodem na to, że patriotyzm nie jest tylko słowem, ale postawą i zobowiązaniem. – mówił starosta.

W podniosłej atmosferze wspólnego świętowania na jarosławski rynku spotkali się samorządowcy ze starostą Kamilem Dziukiewiczem i burmistrzem Jarosławia Marcinem Nazarewiczem na czele, radny Rady Powiatu Jarosławskiego Tomasz Legeny, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy jarosławskich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz jarosławskich jednostek kultury.

Kilka słów o wystawie ...

Wielu jarosławian miało w swoim życiu epizod niepodległościowy, a autorzy niniejszej wystawy postanowili przedstawić kilka z tych postaci, które stały się symbolami walki o polskość i jej obrony podczas obu wojen światowych, zyskując miano Jarosławskich Patronów Niepodległości. Jest ich jedenaścioro.

Mowa oczywiście o: kpt. Serafinie Dobrzańskim, Janie Harlenderze, gen. Wiktorze Kamionce-Jaroszu, gen. Wacławie Scaevoli-Wieczorkiewiczu, ks. Mieczysławie Lisińskim, mjr. Tadeuszu Zielińskim, ppor. Władysławie Gorylu, Edwardzie Galińskim, Czesławie Romanie Puzon, kpt. Władysławie Kobie oraz ppłk. Wojciechu Szczepańskim. Wymienionych różniło wiele, ale łączyło najważniejsze – bezwarunkowa i pełna wyrzeczeń miłość do Ojczyzny…  Wśród nich byli legionista i zarzewiak (a zarazem pierwszy dyrektor naszego muzeum), ale także: dwaj dowódcy Garnizonu Jarosław, duchowny, ofiara radzieckiej zbrodni w Katyniu, obrońca Westerplatte, dwoje młodych jarosławian, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej, bohater podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej oraz komendant jarosławskiego obwodu AK.

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy o tych, którzy o poświęceniu, miłości do Ojczyzny i bohaterstwie wiedzieli i wciąż wiedzą więcej od nas. Przypominamy, iż wystawa objęta jest honorowym patronatem starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza.

 

Zdjęcia: Magdalena Pszon





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).