Sobota, 18 maja 2024r. | Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Pokaż menu

Szkoła Podstawowa w Świętem imieniem o. Wenantego Katarzyńca

25 października, 2021
Tekst, film, zdjęcia: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Szkoły i Miejscowości Święte

19 października 2021 r. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Szkoła Podstawowa w Świętem otrzymała imię franciszkanina o. Wenantego Katarzyńca.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Na wstępie hierarcha zaznaczył, jak ważne dla społeczności jest wydarzenie nadanie imienia i poświęcenie sztandaru. Wspomniał, że tutejsze środowisko jest mocno związane z ojcami franciszkanami (od 1945 do 1972 r. pełnili w parafii Święte posługę duszpasterską – przyp. autora), a wybór patrona dobitnie podkreśla te związki. Arcybiskup podkreślił, że sztandar, wezwanie to nobilitacja a zarazem zobowiązanie aby sprostać wymaganiom, jakie stawia patron, który rzeczy zwyczajne przeżywał w sposób nadzwyczajny. Na zakończenie swojego wystąpienia skierował prośbę do Boga o błogosławieństwo dla całego środowiska szkolnego, aby „pokój i dobro” zawsze było w jego sercu.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił o. Edward Staniukiewicz – opiekun grobu o. Wenantego w Kalwarii Pacławskiej. W swoich słowach przybliżył sylwetkę patrona, ukazując jednocześnie wartości, którymi kierował się w życiu: skromność pokora, gorliwość i sumienność w nauce i w pracy oraz wielka pobożność. Jak podkreślił, są to wartości nieprzemijające i jakże ważne w naszych czasach. „Nie bójmy się żyć tymi wartościami, którymi dzisiaj świat tak gardzi” – apelował o. Edward.

Swoją homilię zakończył przesłaniem: „Obraliście wspaniałego patrona. On Was będzie prowadził. Będzie czuwał nad Wami. Będzie wskazywał, jak żyć. Nie wolno się tylko bać. Inni może będą myśleć czy mówić inaczej. Wy bądźcie sobą! Jeśli będziemy żyć tymi wartościami, którymi żył o. Wenanty z pewnością ślady i naszych stóp nas przetrwają. Jesteście wspólnotą duchowych córek i synów o. Wenantego Katarzyńca. Strzeżcie tego dziedzictwa i przekazujcie je kolejnym pokoleniom Waszej „małej ojczyzny”, tak jak przekazali to Wam Wasi pradziadkowie, dziadkowie, Wasi rodzice.”

Pod koniec Mszy św. na prośbę przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego, ks. abp Adam Szal uroczyście poświęcił sztandar.

Następnie wspólnym pochodem wszyscy zebrani udali się pod pomnik upamiętniający przesiedlenie mieszkańców Świętego, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej zamontowanej na ścianie budynku szkoły. W ten sposób uroczystości przeniosły się do szkoły.

Dyrektor Szkoły, p. Barbara Szlag uroczyście powitała zaproszonych gości wśród których znaleźli się m.in: abp Adam Szal, Gwardian Zakonu Franciszkanów Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura, opiekun grobu o. Wenantego Katarzyńca o . Edward Staniukiewicz,  Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch,  Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Starosta Powiatu Jarosławskiego Stanisław Kłopot, przedstawiciele Rady Powiatu Jarosławskiego: Marian Fedor, Marek Kisielewicz i Kamil Dziukiewicz, Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar,  przedstawiciele Rady Gminy Radymno: przewodniczący Jan Fusiek wraz z radnymi Józefem Szlagiem, Józefem Blokiem, Małgorzatą Lichwą i Tadeuszem Pałką, Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki i inni.

Następnie miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru szkole i program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły. Nie zabrakło też wystąpień zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał ks. abp. Adam Szal, który szczerze pogratulował szkole patrona i wspominając epizody z życia o. Wenantego, życzył, aby każdy odkrył swoje powołanie i znalazł swoje miejsce na ziemi.

Następnie głos zabrał Poseł Tadeusz Chrzan, który w  imieniu nieobecnego Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał List gratulacyjny, a następnie w swoich słowach skierowanych do zebranych podkreślił, że w dzisiejszych czasach, gdy wartości chrześcijańskie są marginalizowane i niszczone, gdy poniżane są wszystkie autorytety, wybór na patrona o. Wenantego wymaga ogromnej odwagi i zasługuje na wielki szacunek.

W imieniu całego samorządu wojewódzkiego gratulacje wyboru patrona złożył Wicemarszałek Piotr Pilch. Podkreślił, że to wydarzenie jest zarazem zapowiedzią  kolejnych uroczystości w szkole, bo w odróżnieniu od większości szkół w Polsce, których patroni mają już zamknięty życiorys Szkoła Podstawowa w Świętem będzie obchodzić uroczystość wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca i na pewno kanonizacji. Wyraził również uznanie, że patron jest ściśle związany z naszym regionem – kresowo-podkarpackim. To świadczy o tym, że ta ziemia wydała na świat ludzi  zwykłych a zarazem niezwykłych w tym, co robili.

Z uroczystym przemówieniem wystąpił również Starosta Powiatu Jarosławskiego Stanisław Kłopot, który zaznaczył, że nadanie szkole imienia, to nie tylko uroczystość, ale zarazem akceptacja pewnych zobowiązań związanych z postacią o. Wenantego Katarzyńca. Postawa patrona, pokazuje, że powołanie, do którego zostajemy wezwani przez Boga musimy wykonywać w sposób gorliwy. Wyrazem tego są słowa o. Maksymilian Kolbe: „O. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny”. Swoje wystąpienie zakończył życzeniem, aby patron który jest symbolem rozwoju nie tylko intelektualnego i przede wszystkim duchowego był inspiracją dla młodych ludzi.

Po wystąpieniach zebranych gości nastąpiło upamiętnienie ich uczestnictwa w uroczystości poprzez wbicie pamiątkowych gwoździ w tablicę pamiątkową.

Informacja (tekst, film, zdj.): Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Szkoły i Miejscowości Święte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).