Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Święto plonów w Szówsku, Tuligłowach, Wólce Pełkińskiej i Łowcach

29 sierpnia, 2022

28 sierpnia 2022r.  był dniem w czasie, którego Święto Plonów celebrowały Gminy: Chłopice, Jarosław, Wiązownica i Rokietnica.

GMINA ROKIETNICA -  TULIGŁOWY

Celebrowanie Święta Plonów w Tuligłowach połączono było  ze 110-leciem powstania  Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tak długi czas istnienia organizacji jaką jest OSP świadczy o wytrwałości i poświęceniu jej członków, zasilających szeregi przez te wszystkie lata. Także o poszanowaniu tradycji i zaangażowaniu w życie sołeckiej społeczności. Obchody rozpoczęły się mszą świętą dożynkową. Powiat Jarosławski był reprezentowany przez Starostę Jarosławskiego Stanisława Kłopota. Następnie przystąpiono do uroczystości jubileuszowych i wręczenia odznaczeń strażackich. Starosta Jarosławski skierował do jubilatów ,w  liście wręczonym organizatorom następujące słowa: „Z okazji jubileuszu 110-lecia serdeczne gratulacje oraz podziękowania dla wszystkich Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuligłowach za wzorowe wypełnianie obowiązków i pełną poświęceń działalność na rzecz mieszkańców Powiatu Jarosławskiego.”

301999484 840603007116883 5165150840340741717 n

GMINA WIĄZOWNICA - SZÓWSKO

W Szówsku natomiast  Msza święta dziękczynna za plony, odprawiona została w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,która rozpoczęła uroczystości dożynkowe w Szówsku. Na stadionie KS Szówsko odbyła się parada dożynkowa oraz poświęcenie wieńców. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników wydarzenia, między innymi występ lokalnej kapeli, wystawy rękodzieła czy – na zakończenie - zabawę taneczną. Reprezentującym Powiat Jarosławski był Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor. Ciepłymi słowami przywitał społeczność Gminy Wiązownica i wszystkich zgromadzonych na Dożynkach Gminnych w Szówsku. Złożył wyrazy wdzięczności wobec rolników, oraz przypomniał o poszanowaniu chleba - symbolu życia i dostatku. „Co roku obchodzimy to dziękczynne święto, aby krzewić tradycję poszanowania chleba – naszego codziennego pożywienia. Nie byłoby go, gdyby nie ciężka praca naszych rolników, która jest podstawą naszej egzystencji. To Wy, Drodzy Rolnicy, wkładacie serce w to, co robicie, dokładajcie wszelkich starań, aby ziemia wydała plony. Praca ta nierzadko wymaga poświęceń, wytrwałości oraz określonego trybu życia, uzależnionego w dużej mierze od warunków atmosferycznych.”

302239815 1451962538618835 4759296894377220051 n

 

GMINA JAROSŁAW - WÓLKA PEŁKIŃSKA

W Wólce Pełkińskiej w czasie święta plonów Powiat Jarosławski reprezentowała Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jarosławskiego Pani Grażyna Strzelec. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dożynkową w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Wólce Pełkińskiej. Następnie w barwnym przemarszu Korowodu Dożynkowego uczestnicy przybyli na plac przy świetlicy wiejskiej. Tam nastąpiło powitanie zaproszonych gości i prezentacja wieńców dożynkowych. Na scenie swoje taneczne umiejętności zaprezentowało Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu, następnie zostały zaprezentowane dawne zwyczaje żniwne.

302662625 495893702539707 6986548559253163915 n

 

GMINA CHŁOPICE - ŁOWCE

Tegoroczne Dożynki Gminy Chłopice odbyły się w Łowcach. Rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w kościele w Łowcach. Następnie mieszkańcy gminy wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali na stadion sportowy w Łowcach. Tam nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych przy ludowych przyśpiewkach. Następnie na scenie wystąpiła młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Chłopicach wraz z tancerzami z Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu. Powiat Jarosławski reprezentował Radny Powiatu Pan Marek Sobolewski, który odczytał list z pozdrowieniem dla wszystkich rolników i podziękowaniem za ich codzienny trud.

 

Więcej zdjęć tutaj: https://www.facebook.com/PowiatJaroslawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).