Czwartek, 22 lutego 2024r. | Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra
Pokaż menu

Ślubowanie terytorialsów w Jarosławiu

06 grudnia, 2021
Informacja: TVP3 Rzeszów (Aktualności), własna. Zdjęcia Biuro Poselskie posła Tadeusza Chrzana. Dziękujemy!

W Jarosławiu zorganizowano przysięgę wojskową na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowały 42 osoby. Po ostatnim naborze w szeregach WOT na Podkarpaciu służy już ponad 3700 osób, to najliczniejsza tego typu formacja w kraju.

Zobacz relację TVP3 Rzeszów. jest dostępna TUTAJ

Przysięga kończy szkolenie, które 42 terytorialsów odbywało na terenie 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Dla każdego z nich to była szczególna chwila i przeżycie, bo do takiej służby zgłosili się na ochotnika w poczucia patriotycznego obowiązku.

W ostatnim naborze było więcej chętnych niż zwykle, wielu ochotników przyznaje, że na ich decyzję miało wpływ także to co dzieje się na wschodniej granicy, składając przysięgę, zaczynacie służbę Ojczyźnie, napisał w przesłanym na uroczystość liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Terytorialsi wspierają Straż Graniczną Policję i Wojska operacyjne w obronie wschodniej granicy. W 3 Podkarpackiej Brygadzie służy już 3700 osób. Za tę służbę dziękowali dziś posłowie i samorządowcy. Kolejny nabór do WOT na Podkarpaciu już 18 grudnia.

Słowa do uczestników uroczystości wygłosił także starosta jarosławski Stanisław Kłopot:

Ten dzień jest szczególny nie tylko dla 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To święto dla całej społeczności ziemi jarosławskiej, tak mocno przywiązanej do tradycji i dziedzictwa naszego Narodu, których Wojsko Polskie jest istotnym elementem. Jarosław i Powiat Jarosławski zawsze były związane z jednostkami wojskowymi. Oficerowie i żołnierze w nich służący, byli niejednokrotnie wzorem do naśladowania oraz elitą społeczeństwa, tak, jak to było w choćby w II Rzeczypospolitej. Cieszę się i jestem dumny, widząc, że i dziś podtrzymujecie te piękne i chwalebne zwyczaje.

Szanowni Państwo,

towarzyszymy dziś tym wszystkim, którzy wybrali służbę Polsce w mundurach Wojsk Obrony Terytorialnej, w niezwykle ważnym momencie, kiedy stają się pełnoprawnymi żołnierzami.Słowa wojskowej przysięgi to jednoznaczna deklaracja służby Ojczyźnie. To również zobowiązanie do zachowania postawy i zasad etycznych, o których mówi żołnierski kodeks honorowy. To honor, o którym Józef Piłsudski powiedział, że jest jak sztandar, z którym żołnierz rozstaje się dopiero wraz z życiem.

Słowa gorącego uznania należą się Wam wszystkim, podkarpaccy Terytorialsi. Podtrzymujecie wartości takie jak poświęcenie i odwaga. Za ten dowód patriotyzmu i poświęcenie dla służby Ojczyźnie, bardzo gorąco Wam dziękuję!

Informacja: TVP3 Rzeszów (Aktualności), własna. Zdjęcia Biuro Poselskie posła Tadeusza Chrzana. Dziękujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).