Piątek, 12 lipca 2024r. | Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Pokaż menu

Poświęcenie odnowionego grobu polskiego legionisty

24 listopada, 2021

23 listopada odbyła się uroczystość poświęcenia nagrobka por. Bolesława Przewoźniczka. Grób został odnaleziony przez mieszkańca Jarosławia, pana Czesława Kucaba, a odrestaurowany z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej. Samorząd powiatowy reprezentował starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Na cmentarzu również złożyli kwiaty: poseł na Sejm Tadeusz Chrzan, zastępca burmistrza Jarosławia Dariusz Tracz oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko. Wartę honorową przy grobie pełnili żołnierze z 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu.

Urodzony 13 lutego 1897 r. w Wadowicach porucznik Bolesław Przewoźniczek poświęcił się ojczyźnie, już w wieku 18 lat wraz z Kompanią Marszową Legionów ruszył na front. Po kryzysie przysięgowym służył w Polskim Korpusie Posiłkowym i po próbie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą (15-16 luty 1918 r.) został internowany przez Austriaków w Bustyahaza i wysłany 12 kwietnia 1918 r. na front włoski do Udine.

Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Dekretem z 18 marca 1919 r. mianowany ppor. piech. z dniem 1 marca 1919 r. i jednocześnie przeniesiony do 1. pp. Leg. Zmarł w wieku 25 lat, w wyniku odniesionych ran na polu bitwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).