Sobota, 30 września 2023r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

Pokaz mody damskiej i męskiej z XIX oraz pocz. XX wieku: „Na balu, z wizytą i na salonach” W Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu.

05 czerwca, 2023

W niedzielne popołudnie 28 maja 2023 roku w parku w Zarzeczu odbył się wyjątkowy pokaz mody damskiej i męskiej z XIX i pocz. XX wieku „Na balu, z wizytą i na salonach” zorganizowany przez Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu - oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, Wójta Gminy Zarzecze, oraz Centrum Kultury w Zarzeczu.

Uroczystość rozpoczął Konrad Sawiński - dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, oraz oddziału Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, który przywitał wszystkich obecnych. Towarzyszyli mu pracownicy muzeum, w tym Piotr Prymon- kierownik oddziału, oraz Katarzyna Szarek - historyk sztuki. Następnie głos zabrał były wójt Gminy Zarzecze -Wiesław Kubicki, oraz obecny wójt - Tomasz Bury.

Po wygłoszonych przedmowach i powitaniach rozpoczęła się prezentacja ubiorów minionych epok w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych z Przemyśla „Damy i Huzary”. Pod przewodnictwem, Andrzeja Kaweckiego – prezesa stowarzyszenia, panie i panowie ubrani w historyczne stroje z dawnych epok prezentowali ponad 30 kreacji modowych. Prowadzący przedstawiał każdą postać ubraną w historyczny strój, opowiadając ciekawostki z ich życia. Mogliśmy zobaczyć suknie Marii Konopnickiej, hrabiny Teresy Stadnickiej oraz frak malarza Władysława Czachórskiego i poznać najważniejsze epizody z ich życia. Przywołanie stylu cesarzowej Austrii i królowej Węgier - Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi, oraz księżnej Marceliny Czartoryskiej stanowiło wyjątkowe momenty pokazu, ukazujące wpływ tych znanych postaci na modę tamtego czasu.

Dzięki starannej pracy krawcowej - Krystyny Cynkar, każdy strój prezentowany na pokazie mody był autentyczny i zgodny z oryginalnymi wzorami i technikami szycia. Dbałość o szczegóły, takie jak koronki, krynoliny, rękawiczki czy parasolki, przyczyniły się do tego, że każda kreacja była wiernym odzwierciedleniem ubiorów z minionych epok.

Warto również zaznaczyć, że pokaz miał swoje unikalne elementy, takie jak premiera czterech sukien, które wcześniej nie były prezentowane. Jedna z tych sukien była inspirowana kreacją hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu w Zarzeczu, co dodatkowo wprowadziło lokalne powiązanie historyczne do tego wydarzenia. Właśnie postać hrabiny była inspiracją do zorganizowania w Zarzeczu pokazu mody dawnej.

Pokaz mody męskiej również zasługiwał na uwagę, prezentując eleganckie fraki, garnitury i cylindry takich postaci jak: hrabia Wiktor Jan Czarnecki, prawnik, historyk żyjący w 2.poł XIX w. i pocz. XX w. czy Władysław Ludwik Beksiński, polski inżynier, architekt z XX w. Te różnorodne stroje odzwierciedlały zarówno formalne okazje, jak również codzienne spotkania towarzyskie tamtego okresu. Dbałość o szczegóły była widoczna we wszystkich elementach strojów męskich, od wysokich kołnierzy do wytwornych muszek i eleganckich spinek do mankietów.

Pokaz mody damskiej i męskiej: „Na balu, z wizytą i na salonach” stanowił nie tylko atrakcję dla widzów, ale również było okazją do przyjrzenia się historycznym strojom i poznanie ich kontekstu kulturowego. Była to również wspaniała okazja do podziwiania elegancji i przepychu, jakie towarzyszyły modzie damskiej i męskiej w tamtych czasach.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony miłośników historii, jak i osób zainteresowanych modą.

 

Tekst: Katarzyna Szarek

Zdjęcia: Krzysztof Peszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).