Sobota, 13 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja
Pokaż menu

Oficjalne otwarcie nowoczesnej Ekopracowni OZE ,,ZIELONE SERCE SZKOŁY” w ZSBiO

27 października, 2023

Uczniowie jarosławskiej Budowlanki już mogą korzystać z nowoczesnej ekopracowni odnawialnych źródeł energii. To miejsce, które pozwoli na organizację ciekawych zajęć edukacyjnych, konkursów oraz lekcji z zakresu ekologii.  

Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek 27 października 2023 r. w obecności zaproszonych gości.  Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Starosta Jarosławski pan Stanisław Kłopot, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych pani Marta Kurpiel, Dyrektor ZSBiO pani Dorota Kaleta oraz przedstawiciel uczniów Kacper Drozdowicz. W uroczystości wzięli także udział Wicedyrektor szkoły pani Justyna Żelak, nauczyciele przedmiotów zawodowych - pani Karolina Górska, pan Bartłomiej Wysocki i pan Marek Tonia oraz grupa uczniów kształcących się w zawodzie  technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, którzy zaprezentowali uczestnikom spotkania możliwości wykorzystania pracowni w działalności dydaktyczno – wychowawczej.   

Nowocześnie wyposażona pracownia powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach udziału szkoły w konkursie pn. „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 74.700,00 zł., kwota przyznanej dotacji to 67.230,00 zł.  a 7.470,00 zł. stanowił wkład własny szkoły.

Dzięki temu finansowemu wsparciu możliwe było wyposażenie ekopracowni w nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak: kamera termowizyjna, anemometry, miniaturowe modele energii odnawialnej wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej z turbiny wiatrowej, ogniwa fotowoltaicznego i wodoru, wyspowy zestaw hybrydowy z lampą solarną, turbiną wiatrową i panelem PV oraz monitor interaktywny 86”. Ponadto zakupiono i zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy do 1 kW, a także instalację solarną o mocy do 1kW.

Na ścianach pracowni wykonano schematy energii geotermalnej, pompy ciepła i elektrowni wodnej. Całość dopełniają nowe meble biurowe specjalnego przeznaczenia oraz ceramiczna tablica suchościeralna.

Nauka przez doświadczanie

Nowa pracownia będzie sprzyjać rozwojowi młodych talentów oraz inspirować do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, niskoemisyjnego transportu i przeciwdziałania trującym emisjom. Zwiększy też świadomość ekologiczną młodzieży i zachęci uczniów do rozwijania zainteresowań w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Otwierając ekopracownię, pan Starosta Stanisław Kłopot  podkreślił, jak ważne jest kształtowanie postaw proekologicznych uczniów i popularyzowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Zwrócił również uwagę na fakt, że jarosławska Budowlanka z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością angażując się w przedsięwzięcia służące kształtowaniu większej świadomości ekologicznej.

Potwierdzeniem tego jest organizowany od 2007 roku powiatowy konkurs „Energia odnawialna” przeznaczony obecnie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku szkolnym odbędzie się już jego XVI edycja. Znaczenie konkursu dla rozwoju postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych podkreśliła w swoim wystąpieniu pani Dorota Kaleta – dyrektor ZSBiO.

Pani dyrektor, dziękując wszystkim zaangażowanym w powstanie ekopracowni, wyraziła także nadzieję, że będzie ona  przyjaznym miejscem do nauki i przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów stanie się wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o naturalne środowisko.

 

Zdj. Mirella Pieniążek / tekst:ZSBiO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).