Wtorek, 5 grudnia 2023r. | Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Pokaż menu

Odrestaurowane meble powróciły na ekspozycję

15 grudnia, 2021

Po kilkumiesięcznej nieobecności do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich powróciły wyjątkowe obiekty - garnitur bejcowanych na czarno mebli, reprezentujących styl Makart. Stół, kanapa, dwa fotele, cztery krzesła, konsola z lustrem i taboret oraz sekretarzyk, zgodnie z makartowską estetyką, są bogato inkrustowane masą perłową i mosiężnymi żyłkami, a także zdobione geometrycznymi detalami snycerskimi.

Meble datowane na rok 1880, pochodzą z Wiednia lub innego ośrodka meblarskiego na terenie cesarstwa. Na ekspozycji muzealnej ilustrują czas wpływu stolicy Austro-Węgier na mody panujące w Jarosławiu, także te w urządzaniu wnętrz mieszkalnych.

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu możliwa była konserwacja tych cennych obiektów, które znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym i wymagały pilnej interwencji konserwatorów. Meble odzyskały swój dawny blask i znów zachwycają zwiedzających. Można je oglądać na wystawie stałej Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a dokładniej w Saloniku Eklektycznym. Ekspozycja w tym pomieszczeniu przenosi nas na koniec XIX w., ukazując życie elit miejskich, aspirujących do wiedeńskiego stylu życia i gromadzących meble, obrazy i rzemiosło artystyczne głównie o wiedeńskiej proweniencji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).