Piątek, 12 lipca 2024r. | Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Pokaż menu

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia, 2021
Zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wchodzi do kalendarza świąt państwowych. Nowe święto, uchwalone przez Parlament Rzeczypospolitej, będzie obchodzone 27 grudnia, "w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej".

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., w Poznaniu. Swoim zasięgiem objęło wiele miast i do połowy stycznia 1919 osiągnęło znaczące sukcesy militarne. Powstaniem kierował Komisariat Naczelny Rady Ludowej. Głównym dowódcą był w początkowej fazie mjr S. Taczak, a od 16 I — gen. J. Dowbor-Muśnicki.

W połowie stycznia nastąpiła kontrofensywa niemiecka. Walki zakończył 16 lutego 1919 rozejm w Trewirze, dzięki któremu wzdłuż granic terenów wyzwolonych przez wojska powstańcze wytyczono linię demarkacyjną.

Znaczenie powstania polegało na stworzeniu nowego stanu faktycznego, który miał być wzięty pod uwagę w międzynarodowych rokowaniach pokojowych, dzięki czemu bogata i nowoczesna Wielkopolska wpisała w granice odradzającej się Polski.

W powstaniu wzięło udział ok. 17 tys. ochotników; w walkach zginęło ok. 2 tys. powstańców, a ok. 6 tys. odniosło rany.

Zdjęcia IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).