Czwartek, 28 września 2023r. | Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka
Pokaż menu

Mistrz wiedeńskiej secesji w jarosławskim muzeum

04 lutego, 2022

Jarosław przełomu XIX i XX wieku był miastem garnizonowym, pełniącym funkcję pomocniczą dla potężnej twierdzy Przemyśl. Znaczną część mieszkańców miasta stanowili wówczas żołnierze, stacjonujący w licznych miejskich koszarach. Do ścisłej elity Jarosławia należeli zaś oficerowie armii austro-węgierskiej, zwykle przyjezdni. Prywatne mieszkania oraz służbowe gabinety wysoko postawionych wojskowych były urządzane sprzętami sprowadzanymi z największych centrów produkcji i handlu Austro-Węgier.

Do tego wątku w historii miasta nawiązuje najnowszy zakup mebli do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Chcąc odtworzyć specyficzny charakter wnętrz w stylu wiedeńskiej secesji, Muzeum wzbogaciło ekspozycję o komplet mebli, w typie odpowiadającym gustom stacjonujących w mieście oficerów. Na zakupiony komplet składa się kanapa, dwa krzesła, dwa fotele i stolik, wykonane w 1905 według szkiców Josefa Hoffmanna (1870-1956) – znanego wiedeńskiego architekta i projektanta sztuki użytkowej, przyjaciela Gustava Klimta.

Hoffmann razem z Klimtem, malarzem Kolomanem Moserem oraz architektem Otto Wagnerem, należą do najwybitniejszych twórców Secesji Wiedeńskiej. Artysta był jednym z współzałożycieli pracowni Wiener Werkstätte (Warszaty Wiedeńskie), która w znaczący sposób przyczyniła się do wykształcenia się współczesnej sztuki wzornictwa. Charakterystyczną cechą stylu Josefa Hoffmanna jest prostota formy pomimo kunsztownej konstrukcji. Meble projektowane przez mistrza wyróżniają także finezyjne geometryczne zdobienia. Komplet, który wzbogacił zbiory Muzeum w Jarosławiu, został wyprodukowany przez renomowaną firmę meblarską Jacoba i Josepha Kohn z Pragi. Sofa, krzesła i fotele posiadają wygodne, półokrągłe oparcia z tapicerowanym zapleckiem i bocznymi listwami. Pod wygodnym siedziskiem ukryte są niewielkie drewniane kule – cecha wyróżniająca projekty Josefa Hoffmana. Zwraca uwagę ozdobny materiał obiciowy – czarno-biała tkanina we wzór Zackenkrone („kolczasta korona”), również zaprojektowana w pracowni Wiener Werkstätte.

Informacja (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).