Sobota, 13 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja
Pokaż menu

LXX sesja Rady Powiatu Jarosławskiego

26 października, 2023

Podczas sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, która odbyła się 25 października 2023 r., Radni przyjęli uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na zawiązanie partnerstwa przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie w związku z przystąpieniem do realizacji projektu pod nazwą „Aktywizacja zawodowa osób młodych bezrobotnych w wieku 18-29 lat, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości”. Zadanie jest realizowane z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Radni zapoznali się oraz przyjęli informację o stanie realizacji zadań oświatowych w Powiecie Jarosławskim za rok szkolny 2022/2023. Dotyczyła ona informacji statystycznych o szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd Powiatu Jarosławskiego.

W wyniku postępowania rekrutacyjnego 4 września 2023 r. naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 1652 uczniów: 560 w 17 oddziałach LO (33.9% wszystkich pierwszoklasistów), 816 uczniów w 23 oddziałach technikum (odpowiednio 49.4%) oraz 276 osób w 10 oddziałach SB I stopnia (16.7%). Wśród 5851 wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych naszego powiatu 1110 rekrutują się spoza Powiatu Jarosławskiego, a 67 to obcokrajowcy. Materiał wskazuje także o znacznym wzroście liczby uczniów w szkołach powiatowych w stosunku do lat poprzednich.

Informacja dotyczyła również wielu sukcesów osiągniętych przez uczniów w ubiegłym roku.

Pośród tematów na sesji znalazł się także dotyczący stanowiska Rady Powiatu Jarosławskiego ws. nadmiernej populacji wilka na terenie południowo-wschodniej Polski. Celem stanowiska jest wnioskowanie o wprowadzenie zmian prawnych umożliwiających aktywne zarządzane populacją wilków w Polsce. Rada przyjęła stanowisko jednomyślnie.

W ramach uzupełnienia subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego z Ministerstwa Finansów zostały przyznane środki w kwocie: 2 969 566,97 zł oraz pieniądze na nagrody dla nauczycieli w kwocie 881 579,25 zł.

Ponadto, w ramach umów, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostały dofinansowane dwa zadania. Pierwsze dotyczące przebudowy przejścia dla pieszych w ramach przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Łazy w kwocie 83 870 zł oraz drugiego, dotyczącego budowy przejścia dla pieszych w ramach przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Kostków w kwocie 109 620 zł.

W sprawie pomocy finansowej na realizację budowy chodnika przy drodze powiatowej w miejscowości Korzenica została wprowadzona kwota 28 498 zł z Gminy Laszki oraz w sprawie opracowania dokumentacji technicznej na budowę chodnika w miejscowości Korzenica - kwota 13 750 zł z Gminy Laszki.

Zdj.  Mirella Pieniążek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).