Sobota, 18 maja 2024r. | Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Pokaż menu

Katalog „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”.

20 grudnia, 2021

Już jest! Długo oczekiwane wydawnictwo pt. „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” to obowiązkowa pozycja na półce i idealny prezent dla każdego miłośnika Jarosławia i jego historii, a także (rzecz oczywista) dla kolekcjonerów pocztówek.

Publikacja ta jest efektem długiej i żmudnej pracy wielu ludzi. Składa się ona z dwóch części – opracowania oraz albumu – i stanowi sama w sobie niezwykłą, obfitującą w szczegóły, bogatą ilustrację dla historii Jarosławia na przełomie wieków XIX i XX.

Opracowanie traktuje o historii samej pocztówki, a także konkretnie pocztówki na ziemiach polskich i pocztówki jarosławskiej. Zawiera także barwny opis technik wykonywania pocztówek oraz rozdziały poświęcone jarosławskim fotografom i oczywiście nakładcom.

Album to zbiór 918 reprodukcji unikatowych jarosławskich pocztówek i kart pocztowych wydawanych od końca XIX wieku do roku 1918, szczegółowo opisanych i skatalogowanych. Dla całości opracowane zostały indeksy osób oraz użytych nazw ulic i budynków (kamienic, willi, kościołów, szkół, gmachów użyteczności publicznej). Pocztówki ukazane na kartach albumu pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz z kolekcji prywatnych.

Stare pocztówki z widokami Jarosławia są nieocenionym źródłem historycznym, kopalnią wiedzy o epoce. Poczynając od samego ich wykonania w różnorodnych technikach i przy użyciu pomysłowych ozdobników, poprzez badanie widoków na nich umieszczonych, na których prześledzić można zachodzące w sylwecie urbanistycznej miasta zmiany (nawet w przypadku najdrobniejszych szczegółów architektonicznych), przeanalizować wygląd ulic, fasad, witryn sklepowych, aż po stronę verso, z której czerpać możemy niezliczone informacje o ówczesnych opiniach i światopoglądach, o więziach łączących nadawców i odbiorców korespondencji, o miejscach, gdzie docierała karta pocztowa z widokiem Jarosławia, o relacjach społecznych, a nawet kaligrafii, czy używanych zwrotach grzecznościowych. Ta szeroka analiza zbioru jarosławskich pocztówek daje możliwość odtworzenia niemal pełnego obrazu miasta i życia jego mieszkańców w omawianym okresie.

Wydawnictwo jako całość jest cennym ogniwem w łańcuchu publikacji traktujących o dziejach Jarosławia. Mamy zatem nadzieję, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających znawców tematu, pasjonatów historii miasta, kolekcjonerów kart pocztowych oraz wszystkich innych, którzy z jakiegoś powodu po nie sięgną.

Publikację „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” będzie dostępna w sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej już od 28 grudnia 2021 roku.

Zapraszamy do zakupu! Format: 240x300 mm., ilość stron: 720., oprawa: twarda, cena: 200 zł.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).