Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

“Jarosławskie – Vivat Niepodległa”

15 listopada, 2021
Informacja prasowa (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Publikacja "Jarosławskie - Vivat Niepodległa" autorstwa Zofii Kostki-Bieńkowskiej, opowiada o ponad stuletnim okresie walk o odzyskanie oraz utrzymanie niepodległości z punktu widzenia Jarosławia i okolicznych miejscowości. Nasi rodacy zaznaczyli swoją obecność na każdym etapie zmagań zbrojnych o wolną Polskę.

W insurekcji kościuszkowskiej brali udział Dzieduszyccy, bracia Magdaleny Morskiej, właścicielki Zarzecza. Kampania napoleońska w 1809 roku wywołała w Jarosławiu taki entuzjazm, że wywieszono tutaj flagę z wizerunkiem orła białego. Związany z miastem Lech Czechowski, można rzec – z zawodu powstaniec, walczył w powstaniu listopadowym i wydarzeniach Wiosny Ludów, a w 1863 roku poprowadził z Galicji do Kongresówki zbrojny oddział ochotników. Powstanie wsparli także przedstawiciele lokalnego ziemiaństwa i tutejsi mieszczanie.

Po upadku wielkich zrywów wolnościowych, nowe nadzieje w Polakach wzbudził konflikt światowych mocarstw w 1914 roku. Do czynu legionowego przyłączyły się oddziały złożone z mieszkańców miasta i okolic – w tym drużyna strzelców z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” pod dowództwem Serafina Dobrzańskiego.

W 1918 roku Jarosławianie odpowiedzieli na patriotyczny apel obrońców Lwowa, idąc rodakom na odsiecz. Poświęcenie i ofiarność Polaków walczących o wolność nie zostały zapomniane. Książka pani Zofii Kostki-Bieńkowskiej udowadnia, iż nasze miasto i region miało swój wkład w bieg „wielkiej” historii i że to także dzięki naszym, lokalnym bohaterom, Polacy rozdzieleni przez długie dziesięciolecia granicami trzech zaborów mogli w końcu zakrzyknąć „Vivat Niepodległa!”.

Publikacja powstała w ramach partnerskiego projektu „Serce w plecaku”, realizowanego przez Jarosławskie Stowarzyszenie “Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” we współpracy z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu.W ramach projektu powstała również wystawa plenerowa prezentowana obecnie na murze Muzeum od ulicy Trybunalskiej.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).