Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Album „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”

29 grudnia, 2021

Już jest! Długo oczekiwane wydawnictwo pt. „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” to obowiązkowa pozycja na półce i idealny prezent dla każdego miłośnika Jarosławia i jego historii, a także (rzecz oczywista) dla kolekcjonerów pocztówek. Publikacja ta jest efektem długiej i żmudnej pracy wielu ludzi. Składa się ona z dwóch części – opracowania oraz albumu – i stanowi sama w sobie niezwykłą, obfitującą w szczegóły, bogatą ilustrację dla historii Jarosławia na przełomie wieków XIX i XX.

Opracowanie traktuje o historii samej pocztówki, a także konkretnie pocztówki na ziemiach polskich i pocztówki jarosławskiej. Zawiera także barwny opis technik wykonywania pocztówek oraz rozdziały poświęcone jarosławskim fotografom i oczywiście nakładcom.

Album to zbiór 919 reprodukcji unikatowych jarosławskich pocztówek i kart pocztowych wydawanych od końca XIX wieku do roku 1918, szczegółowo opisanych i skatalogowanych. Dla całości opracowane zostały indeksy osób oraz użytych nazw ulic i budynków (kamienic, willi, kościołów, szkół, gmachów użyteczności publicznej). Pocztówki ukazane na kartach albumu pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz z kolekcji prywatnych.

Stare pocztówki z widokami Jarosławia są nieocenionym źródłem historycznym, kopalnią wiedzy o epoce. Poczynając od samego ich wykonania w różnorodnych technikach i przy użyciu pomysłowych ozdobników, poprzez badanie widoków na nich umieszczonych, na których prześledzić można zachodzące w sylwecie urbanistycznej miasta zmiany (nawet w przypadku najdrobniejszych szczegółów architektonicznych), przeanalizować wygląd ulic, fasad, witryn sklepowych, aż po stronę verso, z której czerpać możemy niezliczone informacje o ówczesnych opiniach i światopoglądach, o więziach łączących nadawców i odbiorców korespondencji, o miejscach, gdzie docierała karta pocztowa z widokiem Jarosławia, o relacjach społecznych, a nawet kaligrafii, czy używanych zwrotach grzecznościowych. Ta szeroka analiza zbioru jarosławskich pocztówek daje możliwość odtworzenia niemal pełnego obrazu miasta i życia jego mieszkańców w omawianym okresie.

Wydawnictwo jako całość jest cennym ogniwem w łańcuchu publikacji traktujących o dziejach Jarosławia. Mamy zatem nadzieję, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających znawców tematu, pasjonatów historii miasta, kolekcjonerów kart pocztowych oraz wszystkich innych, którzy z jakiegoś powodu po nie sięgną.

Pocztówki w II połowie wieku XIX i w pierwszej XX w . przeżywały swój złoty okres. Masowo je wytwarzano i wysyłano. Niejednokrotnie zastępowały listy, gdyż nie wymagały dłuższych opowieści. Stały się atrakcyjne dzięki kolorystyce i tematyce. Przedstawiały ważne wydarzenia z dziejów miast i cenne obiekty zabytkowe. Nie inaczej jest w przypadku niniejszej inicjatywy. Wiele miast wydało już wspaniałe albumy z pocztówkami. Przyszedł czas na Jarosław. Wydawnictwo zostało przygotowane z dużą starannością. Informuje nie tylko o pocztówkach, ale także o dziejach Jarosławia, o jego mieszkańcach, lokalnych bohaterach i ważnych obiektach. Jest to wspaniała lektura i cenny prezent dla każdego, komu Jarosław jest bliski.

prof. dr hab. Andrzej Chwalba

Publikację „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” dostępna jest w sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej. Zapraszamy do zakupu! Format: 240x300 mm. Ilość stron: 720. Oprawa: twarda. Cena: 200 zł. Więcej informacji: https://www.muzeum-jaroslaw.pl/katalog-pozdrowienie-z-jaroslawia-o-pocztowkach-jaroslawskich

Informacja: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).