Piątek, 12 lipca 2024r. | Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Pokaż menu

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

21 stycznia, 2022

Historia naszej Ojczyzny obfituje w wydarzenia tragiczne, wśród których istotne miejsce zajmuje, trwający 123 lata, okres rozbiorów. Polacy, którzy nigdy nie pogodzili się z brakiem swojego państwa, walczyli o nie na różne sposoby, również chwytając za broń i stawiając czoła zaborcom w walce, także podczas Powstania Styczniowego.

Historycy szacują, że do armii powstańczej swój akces zgłosiło około trzystu tysięcy Polaków. Byli także wśród nich mieszkańcy ziemi jarosławskiej, którzy choć z innego zaboru, nieobjętego walkami, tak samo mocno kochali swoją Ojczyznę. Wielu uczestniczyło w oddziałach powstańczych, a wielu wspierało powstańców, dostarczając przez kordon graniczny żywność czy broń.

Dziś, na jarosławskim cmentarzu - przed tablicą poświęconą powstańcom, w tym najwybitniejszemu z nich, pułkownikowi Leonowi Czechowskiemu, oddajemy hołd, tym, których znamy, o których mogiły dbamy, ale także tym, którzy leżą w bezimiennych grobach, w miejscach wielu bitew i potyczek powstania styczniowego.

Cześć ich pamięci!

Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).