Piątek, 12 lipca 2024r. | Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Pokaż menu

13 grudnia – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia, 2021
Zdj.: Podkarpackie - serwis samorządu województwa podkarpackiego.

Każda rocznica z naszej najnowszej historii niesie za sobą wspomnienia, emocje i nierzadko refleksje. Tak jest również dziś, 40 lat po tym, gdy komunistyczni generałowie wypowiedzieli wojnę swojemu narodowi. Polak stanął przeciwko Polakowi, polała się krew, był ofiary śmiertelne, pobici, złamane kariery i życia. I kto wie, czy właśnie to nie jest najgorszym efektem stanu wojennego. Historycy do dziś spierają się, czy stan wojenny zapobiegł wkroczeniu Armii Czerwonej i całkowitej wasalizacji naszej Ojczyzny względem Związku Radzieckiego. I być może rzeczywiście taka agresja postawiłaby świat na skraju III wojny światowej. Ja jednak pamiętam górników z kopalni „Wujek”, pałki ZOMO, młodych żołnierzy z karabinami skierowanymi przeciwko swoim rodakom, bestialskie i tajemnicze pobicia, zwolnienia z pracy, „wilcze bilety” dla dzieci chcących iść na studia. A już po stanie wojennym bestialskie pobicie i męczeńską śmierć kapłana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszko, młodego poetę Grzegorza Przemyka… długo by wymieniać. I nigdy, przenigdy nie będę się doszukiwał JAKICHKOLWIEK pozytywów stanu wojennego. Poza jednym.

Są nim opozycjoniści, którzy nie ulegli wtedy brutalnej przemocy. Nie dali sobie wydrzeć wiary w wolność, niezawisłość i samorządność polskiego narodu. Walczyli, choć być może mało było nadziei, a w przysłowiowym tunelu nie było widać światełka… Nie, to światełko było w osobie św. Jana Pawła II, którego działania zawierają się w tych historycznych słowach o „Duchu, który zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. A Wy, My, nieśliśmy to światełko, aż wybuchło wolnością.

I choć dziś środowisko ówczesnych opozycjonistów rozpadło się, a wielu odeszło zniechęconych nie doczekawszy choć tej moralnej nagrody, to jednak każdy z nas – oprócz tych, którzy zdradzili, bo byli tacy Tajni Współpracownicy – może z dumą powiedzieć, że czołgi generałów Jaruzelskiego i Siwickiego oraz pałki generała Kiszczaka nie pokonały nas, nie pokonały naszej Ojczyzny!

Niech żyje Polska!

Starosta jarosławski Stanisław Kłopot

Zobaczcie niezwykły film animowany "Światło Wolności". Jest dostępny TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).