Środa, 22 stycznia 2025r. | Imieniny: Anastazego, Wincentego
Pokaż menu

REKONSTRUKCJA NAJAZDU NA RUDOŁOWICE

13 listopada, 2021

Rudołowice XVII wiek, spokojna niedziela, miejscowa ludność kończy pracę związane z żniwami. Kobiety przygotowują wieniec dożynkowy, pieką chleb, mężczyźni młócą zboże, miejscowy Pan dogląda postępu prac. Całą tą sielankę z oddali obserwuje skradająca się postać. Nad spokojną do tej pory miejscowością zaczynają gromadzić się czarne chmury.

Tatarzy plądrując w tamtym okresie wschodnie rubieże Rzeczypospolitej zaczynają podchodzić pod wioskę, rozpoczyna się nierówna walka miejscowej ludności z najeźdźcą.

Rudołowice w swojej historii doświadczyły pięciokrotnych najazdów tatarskich w czasie których splądrowaniu i spaleniu uległy nie tylko liczne zabudowania chłopskie, ale również kościół Parafialny spalony przez tatarów w 1623 lub 1624 roku. Z spalonego kościoła ocalały drzwi wejściowe noszące według przekazów ustnych ślady po szablach tatarskich, z tego okresu pochodzą również obraz Jezusa ukrzyżowanego oraz krucyfiks.

Te tragiczne wydarzenia dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic obchodzącemu w tym roku X lecie swojej działalności , w minioną niedziele (5 IX 2021) zostały przedstawione licznie zgromadzonej publiczności w postaci inscenizacji historycznej.

Rekonstrukcja organizowana przez Stowarzyszenie, oraz Wójta Gminy Roźwienica przy udziale grup rekonstrukcyjnych, była żywą lekcja historii nie tylko dla mieszkańców miejscowości, lecz również dla licznie przybyłych gości. Okrzyki tatarskie, szczęk szabli, głośne wystrzały z armat i muszkietów, rozpaczliwe lamety mieszkańców, snujący się dym z palonej świątyni… to wszystko pozwoliło publiczności obserwującej inscenizację na poczucie chociaż w niewielkim stopniu grozy tamtych wydarzeń. Organizatorzy mają nadzieję, że przygotowana przez nich rekonstrukcja wpłynie na zwiększenie zainteresowania historią Rudołowic- naszej małej ojczyzny.

Składamy serdeczne podziękowania dla grup rekonstrukcyjnych: Samodzielnemu Oddziałowi Hetmana Jana Karola Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej z Zarzecza, Chorągwi Zamku Zawieprzyce im. Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty, Samodzielnemu Oddziałowi Chorągwi Lubelskiej z Zamościa, Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, Stowarzyszeniu Turystyka z Pasją z Zamościa „Camper”, Grupie Rekonstrukcji Historycznej z Rzeszowa, oraz inscenizatorom Rudołowic i Roźwienicy, którzy wcielili się w rolę mieszkańców XVII w. Rudołowic.

Szczególne podziękowania składamy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie rekonstrukcji, Panu Wójtowi Gminy Roźwienica (za wsparcie finansowe przedsięwzięcia), Pani Ewie Chmiel i Tadeuszowi Gwoździowi (za pomoc i dobre słowo), Panom Józefowi Kud Sołtysowi wsi Rudołowice i Krzysztofowi Sas Radnemu Powiatu Jarosławskiego (za wszelką otrzymaną pomoc), członkom Naszego Stowarzyszenia, przedstawicielkom KGW z Rudołowic, członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Parafii Rudołowice, a także wszystkim sympatyzującym mieszkańcom, (za poświęcony czas, ogrom pracy włożony w przygotowanie scenerii inscenizacji, oraz godne przyjęcie zaproszonych gości)

Działania Stowarzyszenia zostały zauważone przez lokalne media które umieściły artykuły nie tylko na swoich internetowych profilach lecz również w wydaniu papierowym

EkspresJarosławski /kliknij/

Gazeta Jarosławska /kliknij/


 

 

 

 

 

 




Gmina Roźwienica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).