Czwartek, 28 września 2023r. | Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka
Pokaż menu

Intensywny rok 2021 Klubu Szachowego BYSTROVIA

07 stycznia, 2022
Cerkiew w Tyniowicach / Wojciech Pysz / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Cerkiew w Tyniowicach / Wojciech Pysz / Wikipedia / CC BY-SA 3.0
Mimo wielu trudności wynikających z trwającej pandemii zawodnicy Klubu Szachowego BYSTROVIA w Bystrowicach wspieranego m.in. przez Urząd Gminy w Roźwienicy mogą zaliczyć miniony 2021 r. do bardzo udanych.
Na starcie 2021 roku zawodnicy TSZ BYSTROVIA wystąpili w jednym z prestiżowych Międzynarodowym Festiwalu Szachowym "CRACOVIA CHEES 2021" w Krakowie w którym zajęli wysokie lokaty, a największy sukces odniósł Grzegorz Pańczuk zdobywając tytuł mistrzowski, pokonując wielu znamienitych zawodników z wiodących klubów szachowych z Polski i zagranicy.

Kolejno w zawodach drużynowych młodsza reprezentacja BYSTROVII występująca w składzie: Kacper Wawro, Zbigniew Daniel, Adrian Chodorowski, Grzegorz Pańczuk, Kacper Kłok i Patrycja Raba, dzięki swojej bardzo dobrej dyspozycji zajęła miejsce tuż za podium 4 ligi Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach i tym samym w nadchodzącym roku możemy spodziewać się wielu niespodzianek ze strony tych zawodników. Warto dodać, że już teraz zawodnicy ci prezentują wysoki poziom gry, który umożliwia im sportową rywalizację z naszą czołową reprezentacją szachową.

Trzon BYSTROVII jak wiedzą nasi sympatycy stanowią doświadczeni zawodnicy (Dariusz Lach, Tomasz, Lach, Ireneusz Lach, Mateusz Lach, Hubert Janzer, Angelika Władyka oraz Mariusz Lach), którzy regularnie zdobywają tytuły mistrzowskie na różnych szczeblach rozgrywek. Swoją dobrą dyspozycję potwierdzili w rozgrywkach III ligi Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach w której reprezentacja BYSTROVI występuje już od kilku lat. Dobra gra i nieprzeciętne mecze szachowe wygrane z topowymi drużynami województwa podkarpackiego o mały włos nie doprowadziły naszej reprezentacji do awansu do II ligi, jednak słabsza dyspozycja w kilku meczach w jakby nie było intensywnym turnieju ostatecznie uplasowała drużynę w środku tabeli. Należy zaznaczyć, że turnieje drużynowe zazwyczaj trwają kilka dni, zatem nie tylko liczy się dobra dyspozycja psychiczna, ale również fizyczna zawodników, stąd mimo, iż wydaje się, że dyscyplina sportowa jaką są szachy jest łatwa i przyjemna, jednak na wysokim poziomie jakim reprezentują nie tylko nasi zawodnicy, ale również konkurenci wymaga wielomiesięcznych przygotowań, a wręcz wyrzeczeń aby utrzymać dobry poziom gry.

Nasi zawodnicy swoją dobrą dyspozycję potwierdzili w kolejnych turniejach zarówno rangi międzynarodowej i krajowej, stąd decyzją zarządu klubu oraz dzięki pomocy osób i podmiotów wspierających finansowo klub w tym Urzędu Gminy w Roźwienicy, po raz drugi w historii reprezentacja TSZ BYSTROVIA Bystrowice wystąpiła w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych organizowanych w Katowicach pod egidą FIDE.

Zawody drużynowe i turnieje indywidualne to jednak nie wszystko co działo się za przyczyną Klubu Szachowego BYSTROVIA, gdyż od kilku miesięcy dzięki dobrej współpracy z Panią Sołtys oraz Rodzicami w Domu Kultury w Mokrej rozpoczęła swoją skromną działalność Szkółka Szachowa „Młoda Bystrovia” skupiająca w chwili obecnej ok. 10 młodych pretendentów do tytułu „arcymistrza szachowego” bo jesteśmy przekonani, że tak się stanie za sprawą zajęć szkoleniowych jakie prowadzi jeden z czołowych zawodników klubu Hubert Janzer. Już dziś dzięki świetnej współpracy z Podkarpackim Związkiem Szachowym jeden z młodych zawodników został zakwalifikowany na szkolenie Kadry Juniorów Województwa Podkarpackiego i z niecierpliwością czekamy na jego pierwsze sukcesy.

Intensywny rok sportowy to również intensywne wydatki aby utrzymać wysoki poziom gry i dobrą organizację klubu bez czego trudno sobie wyobrazić grę na różnych szczeblach rozgrywek, stąd zarząd klubu pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy od lat wspierają działalność TSZ BYSTROVIA. To wsparcie niesie za sobą nie tylko wymiar sportowy ale również promocyjny, gdyż już dziś o BYSTROVI a tym samym o Gminie Roźwienica wie wiele osób i jeśli jeszcze niedawno trudno było skojarzyć nasz region to dziś wiemy, że dzięki szachom a nade wszystko dzięki naszym zawodnikom jesteśmy pozytywnie kojarzeni w kraju i za granicą, zatem jesteśmy przekonani, że warto inwestować w dyscypliny sportu, które promują naszą Małą Ojczyznę.

Tekst: TSZ BYSTROVIA
Zdjęcia: archiwum własne oraz organizatorów
Gmina Roźwienica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).