Uroczystości upamiętniające ks. Mychajła Werbyckiego w Młynach

W sobotę, 22 marca 2025 roku, w Młynach odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające postać ks. Mychajła Werbyckiego – wybitnego duchownego greckokatolickiego, kompozytora oraz autora muzyki do hymnu Ukrainy „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Wydarzenie zgromadziło licznych gości z Polski i Ukrainy, którzy w atmosferze zadumy i wzajemnego szacunku uczcili jego pamięć.
Uroczystości miały szczególny charakter, gdyż zbiegły się z kilkoma ważnymi rocznicami: 120. rocznicą urodzin ks. Mychajła Werbyckiego, 160. rocznicą pierwszego wykonania pieśni, która dziś jest hymnem narodowym Ukrainy, 20. rocznicą poświęcenia kaplicy Panteon w Młynach, oraz zbliżającą się 155. rocznicą śmierci duchownego.
Spotkanie odbyło się przy pięknej, wiosennej pogodzie. Miejscem uroczystości była kaplica Panteon w Młynach, wzniesiona siłami społeczności ukraińskiej i polskiej na cześć 140-lecia pierwszego wykonania hymnu oraz 190. rocznicy urodzin ks. Werbyckiego. To właśnie tutaj, w cieniu kaplicy stojącej nad jego grobem, odprawiono nabożeństwa i złożono kwiaty. Ks. Werbycki spoczywa w Młynach pod charakterystycznym nagrobkiem w kształcie liry – symbolu jego muzycznego talentu i wkładu w kulturę narodową.
Uroczystości rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnów państwowych Polski i Ukrainy. Następnie odprawiono panachydę, czyli nabożeństwo żałobne z udziałem licznych duchownych. Modlitwom przewodniczyli m.in.:
- greckokatolicki arcybiskup przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz,
- emerytowany egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii bp Piotr Kryk,
- protoihumen Bazylianów w Warszawie o. Ihor Maksym,
- ks. dr Bohdan Prah z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie,
- ihumen klasztoru Bazylianów w Przemyślu o. Teodozjusz Taras Janków,
- ks. dr Mikołaj Kostecki – kanclerz greckokatolickiej kurii przemysko-warszawskiej,
a także wielu innych duchownych zarówno z Polski, jak i Ukrainy.
Wśród uczestników był również metropolita białocerkiewski Prawosławnego Kościoła Ukrainy abp Eustraty Zoria oraz proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Korczowej ks. Wiesław Słysz. Warto podkreślić, że była cerkiew w Młynach pełni dziś funkcję kościoła filialnego parafii w Korczowej, co dodatkowo łączy tradycje i wyznania.
Po nabożeństwie odbyły się przemówienia oraz wręczono odznaczenia i podziękowania. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty na grobie kompozytora. Uroczystość miała podniosły charakter i była okazją do wspólnej refleksji nad dziedzictwem ks. Werbyckiego oraz wartością współpracy polsko-ukraińskiej.
Wśród organizatorów wydarzenia znaleźli się:
- Konsul honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk,
- Ks. Jan Tarapacki, proboszcz parafii greckokatolickiej w Chotyńcu.
Zaproszenie na uroczystości przyjęli również znamienici goście, wśród nich:
- ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar,
- posłowie do parlamentu Ukrainy,
- konsulowie Ukrainy – Oleh Kuc, Iwan Hrycak, Wasyl Jordan oraz sekretarz ambasady Ukrainy Wasyl Melnyczuk.
Władze samorządowe województwa podkarpackiego reprezentowała Małgorzata Onyszkiewicz z kancelarii zarządu, w imieniu marszałka Władysława Ortyla. Obecna była także delegacja Policji z Jarosławia z mł. insp. Markiem Hajdukiem na czele.
Lokalny samorząd reprezentowali wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, radna gminy Radymno Agata Małańczak oraz sołtys Młynów Jacek Kowalczyk. Ich obecność podkreśla znaczenie tego miejsca i wydarzenia dla całej gminy Radymno. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom za zaangażowanie i wzorową współpracę przy realizacji tej uroczystości.
W obchodach udział wzięli również przedstawiciele władz regionalnych ze Lwowa, środowisk naukowych z Polski i Ukrainy, a także Związku Ukraińców w Polsce z prezesem Mirosławem Skórką, sekretarzem Mirosławem Kupiczem i przewodniczącym przemyskiego oddziału ZUwP Igorem Horkowem.
Oprawę muzyczną tego podniosłego wydarzenia zapewnił akademicki żeński chór „Akolada” z Jaworowa, który swym śpiewem nadał ceremonii niezwykłej atmosfery.
Uroczystości w Młynach były nie tylko formą hołdu dla ks. Werbyckiego, ale też wyrazem polsko-ukraińskiej pamięci i współpracy, która ma wymiar zarówno historyczny, jak i współczesny.