Dodatek do gazu

Dodatek do gazu – czym jest?
W celu ograniczenia wzrostu kosztów dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w ustawie wprowadzono mechanizm zwrot podatku VAT poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r., udokumentowane dokumentem potwierdzającym dostarczenie tych paliw do odbiorców.
Dodatek do gazu lub dodatek gazowy to nic innego jak zwrot podatku VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi muszą być wpisane do CEEB 21 grudnia 2022 r. Co ważne, zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa.
Dodatek do gazu – ile wynosi?
Zwrot podatku VAT od ceny gazu otrzyma osoba samotna, której wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, lub osoba w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym ta wysokość nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.
Dochód oblicza się na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615, 1265 i 2140).
Dodatek do gazu – jak otrzymać?
Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o zwrot podatku VAT trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej. Jak zapewnia resort klimatu i środowiska zwrot podatku VAT będzie też wyłączona spod egzekucji oraz zwolniona z podatku
Dodatek do gazu – gdzie złożyć wniosek?
Wnioski należy składać Wójtowi Gminy Radymno, nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r., lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.
Pomoc merytoryczną można uzyskać w pokoju nr 15.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię umowy o dostarczenie gazu (przy wniosku składanym po raz
pierwszy),
- kopię faktury (każdorazowo),
- dowód zapłaty faktury (każdorazowo).