Piątek, 6 grudnia 2024r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Pokaż menu

Wybory sołtysów i Przewodniczących Rad Osiedli na nową kadencję

05 czerwca, 2024

Zarządzenie Nr 8/2024
Burmistrza Pruchnika

z dnia 27 maja 2024 r.

w sprawie: przeprowadzenia wyborów przewodniczących rad osiedli i sołtysów oraz rad osiedli i rad sołeckich na terenie gminy Pruchnik w związku z upływem ich kadencji.

 

Na podstawie art. 6 ust. 1, art. 31, art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz.609 ze zm.)

USTALAM CO NASTĘPUJE:

§ 1. Zarządzam przeprowadzenie wyborów przewodniczących rad osiedli i sołtysów oraz rad osiedli i rad sołeckich we wszystkich osiedlach i sołectwach na terenie Gminy na dzień 7 lipca 2024 r. (niedziela) w godz. 8.00 - 13.00.

§ 2. Wybory przewodniczących rad osiedli i sołtysów oraz rad osiedli i rad sołeckich zostaną przeprowadzone przez Obwodowe Komisje Wyborcze powołane spośród wyborców przez Burmistrza Pruchnika.

§ 3. Ustalam siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych:

  1. Hawłowice  -  Świetlica wiejska w Hawłowicach
  2. Jodłówka  -  Szkoła Podstawowa w Jodłówce
  3. Jodłówka Parcelacja  -  Remiza OSP w Jodłówce Parcelacji
  4. Kramarzówka  -  Szkoła Podstawowa w Kramarzówce
  5. Pruchnik Dolny  -  CKSiT w Pruchniku
  6. Pruchnik Górny  -  Szkoła Filialna w Pruchniku Górnym
  7. Rozbórz Długi  -  Szkoła Podstawowa w Rozborzu Długim
  8. Rozbórz Okrągły  -  Remiza OSP w Rozborzu Długim
  9. Rzeplin  -  Remiza OSP w Rzeplinie
  10. Świebodna  -  Szkoła Filialna w Świebodnej

§ 4. Zasady wyborcze wyborów przewodniczących rad osiedli i sołtysów oraz rad osiedli i rad sołeckich określa załącznik do niniejszego Zarządzenia.

§ 5. Wykonanie Zarządzenia zlecam wszystkim osiedlom i sołectwom na terenie Gminy.

§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i zostanie podane do wiadomości mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty tj. poprzez rozplakatowanie na tablicach ogłoszeń i w miejscach ogólnie dostępnych we wszystkich Osiedlach i Sołectwach Gminy Pruchnik oraz na stronie internetowej Gminy Pruchnik.

Burmistrz Pruchnika

Stanisław Kłopot

 


Załącznik
do Zarządzenia Nr 8/2024
Burmistrza Pruchnika
z dnia 27 maja 2024 r.

 

Zasady wyborów
Przewodniczących Rad Osiedli i Sołtysów oraz Rad Osiedli i Rad Sołeckich oraz kalendarz czynności wyborczych

I. Wstęp

Ilekroć niżej jest mowa o:

  1. Sołtysie należy przez to rozumieć również Przewodniczącego Rady Osiedla,
  2. Sołectwie należy przez to rozumieć również Osiedle,
  3. Radzie Sołeckiej należy przez to rozumieć również Radę Osiedla

Ustawa o samorządzie gminnym oraz statut Gminy określa, że:

  1. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym sołtys.
  2. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka.
  3. W skład rady sołeckiej wchodzą:
    a) Sołtys, który jest równocześnie przewodniczącym Rady Sołeckiej
    b) Czterech członków wybranych w trakcie wyborów bezpośrednich.
    c) Radni reprezentujący sołectwo w Radzie Gminy.
  4. Organizację i zakres działania sołectwa określa statut sołectwa.
  5. Okręg wyborczy obejmuje wyborców zamieszkujących na obszarze działania sołectwa.
  6. Wybory przeprowadza się na podstawie spisu wyborców, w którym osoba biorąca udział w głosowaniu potwierdza otrzymanie kart do głosowania.

II. zasady wyborcze oraz zasady głosowania.

  1. Wybory sołtysa i Rady Sołeckiej zarządza Burmistrz Pruchnika ustalając ich datę, godzinę, siedzibę Obwodowych Komisji Wyborczych, Kalendarz Wyborczy oraz szczegółowe zasady wyborcze.
  2. Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i tajne a prawo głosowania ma każdy mieszkaniec sołectwa, który posiada czynne prawo wyborcze, najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania sołectwa.
  3. Wybory odbywają się w lokalu obwodowej komisji wyborczej.
  4. Kandydować na sołtysa i członka Rady Sołeckiej może każdy, kto posiada prawo wybierania, ma ukończone 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania sołectwa.
  5. Kandydatów na sołtysa i członków Rady Sołeckiej zgłasza się pisemnie do Miejskiej Komisji Wyborczej w terminie określonym w kalendarzu wyborczym.
  6. Zgłoszenie kandydata na sołtysa powinno być poparte co najmniej przez 25 wyborców, a kandydata na członka Rady Sołeckiej przez co najmniej 10 wyborców zamieszkałych w danym sołectwie na pobyt stały.
  7. Wyborca może udzielić poparcia dowolnej liczbie kandydatów.
  8. Do każdego zgłoszenia kandydata na Sołtysa czy członka Rady Sołeckiej należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie
  9. Miejska Komisja Wyborcza na podstawie pisemnych zgłoszeń rejestruje kandydatów na sołtysa i członków rad sołeckich w terminie wynikającym z kalendarza wyborczego, podaje do wiadomości wyborców w sposób zwyczajowo  przyjęty dane o kandydatach zarówno na sołtysa jak i członków rady sołeckiej.
  10. Dla przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej Burmistrz Pruchnika powołuje spośród wyborców zamieszkałych na pobyt stały na terenie Gminy obwodowe komisje wyborcze w składzie od 3 do 5 osób, w tym z urzędu jako członek osoba wskazana przez Burmistrza spośród pracowników samorządowych lub gminnych jednostek organizacyjnych do zadań której należy:
    a)  przeprowadzenie głosowania w obwodzie
    b)  ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do wiadomości publicznej,
    c) przekazanie wyników głosowania Miejskiej Komisji Wyborczej.
  11. W czasie wyborów w lokalu wyborczym w roli obserwatorów mogą przebywać mężowie zaufania wyznaczeni przez kandydatów na sołtysa czy członków rad sołeckich.
  12. Członkowie komisji wykonują swoje funkcje społecznie.
  13. Koszty związane z obsługą organizacyjno - techniczną wyborów pokrywane są z budżetu Gminy.
  14. Osoba powołana do komisji nie może kandydować na sołtysa czy członka rady sołeckiej.
  15. Pierwsze posiedzenie Komisji organizuje Burmistrz. Komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera przewodniczącego i zastępcę.
  16. Zmian i uzupełnień w składzie Komisji dokonuje Burmistrz.
  17. Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej bez przerwy przez 6 godzin w dniu ustawowo wolnym od pracy.
  18. Głosujący otrzyma dwie karty do głosowania
    a)  kartę do głosowania na sołtysa
    b)  kartę do głosowania na członków Rady Sołeckiej
    c)  na karcie do głosowania znajduje się zwięzła informacja o sposobie głosowania i skutkach wadliwego wypełnienia karty.
  19. Głos będzie ważny tylko wtedy jeżeli:
    a)  zostanie oddany na Urzędowej Karcie do głosowania
    b)  na karcie do głosowania na sołtysa wyborca postawi znak „x” w kratce  obok nazwiska kandydata na którego głosuje.
    c)  na karcie do głosowania na członków Rady Sołeckiej wyborca postawi nie więcej jak cztery znaki „x” obok nazwisk kandydatów.
  20. Niezwłocznie po zakończeniu głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania w sołectwie, sporządza protokół głosowania w którym określa przebieg głosowania t. j. ustala liczbę osób uprawnionych do głosowania oraz liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania. Ustala ile ważnie oddanych głosów otrzymali poszczególni kandydaci, kto został wybrany Sołtysem oraz kto wszedł w skład Rady Sołeckiej.
  21. Za wybranego uznaje się tego kandydata, który otrzymał najwięcej ważnie oddanych głosów.
  22. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez Miejską Komisję Wyborczą.
  23. W przypadku, gdy w danym sołectwie zarejestrowany zostanie tylko jeden kandydat na sołtysa i nie więcej niż czterech kandydatów na członków Rady Sołeckiej przepisy art. 380 i 381 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy (Dz.U. z 2023 r. poz. 2408 ze zm.)  stosuje się odpowiednio.
  24. Wyniki wyborów podaje się do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty.


III. Protesty wyborcze

  1. W ciągu 3 dni od daty wyborów, może być wniesiony protest do Burmistrza Pruchnika przeciwko ważności wyborów na sołtysa czy członków Rady Sołeckiej z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów niniejszego  zarządzenia dotyczących przebiegu głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów.
  2. Protest przeciwko wyborom może wnieść każdy wyborca biorący udział w głosowaniu zamieszkały na stałe na obszarze działania sołectwa.
  3. Protest wnosi się na piśmie. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.
  4. Rada Miejska w Pruchniku rozpoznaje protesty w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów z udziałem zainteresowanych, a następnie rozstrzyga o ważności wyborów.
  5. Przeprowadzenie wyborów ponownych lub podjęcie wskazanych czynności wyborczych zarządza Burmistrz Pruchnika w ciągu 7 dni od czasu zakończenia postępowania przez Radę Miejską.
  6. W razie unieważnienia wyborów, wybory ponowne lub wskazane czynności wyborcze przeprowadzają te same Komisje Wyborcze.
  7. Jeżeli podstawą unieważnienia wyborów były zarzuty odnoszące się do Komisji Wyborczych lub nieprawidłowości w spisie wyborców Burmistrz Pruchnika powołuje nowe komisje lub sporządza nowe spisy.
  8. Wyniki wyborów ponownych podaje się do wiadomości mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty.

IV. Kalendarz wyborczy

  1. Do dnia 25 czerwca 2024 (wtorek) do godz. 15.00 zgłaszanie do Miejskiej Komisji Wyborczej kandydatów na sołtysów, członków rad sołeckich oraz kandydatów na członków Obwodowych Komisji Wyborczych.
  2. Od dnia 10 czerwca 2014 r.. (poniedziałek) do dnia 25 czerwca 2024 r. (wtorek) Miejska Komisja Wyborcza rejestruje kandydatów na sołtysów i członków rad sołeckich na podstawie pisemnych zgłoszeń kandydatów.
  3. Do dnia 28 czerwca 2024 r. Burmistrz powołuje Obwodowe Komisje Wyborcze i organizuje ich pierwsze posiedzenia.
  4. Do dnia 28 czerwca 2024 r.  Miejska Komisja Wyborcza podaje do wiadomości wyborców dane o kandydatach na sołtysów i członków rad sołeckich.
  5. Dnia 7 lipca 2024 r. (niedziela) w godz. 8.00 - 13.00 głosowanie w lokalach Obwodowych Komisji Wyborczych.

 




Gmina Pruchnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).