Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Narodowe Święto Niepodległości 2021

12 listopada, 2021

Gminne obchody święta narodowego 11 listopada, Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się bardzo uroczyście, a cały dzień wypełniony był wieloma wydarzeniami, które na różny sposób upamiętniały wydarzenia sprzed 103 lat, a także wyrażały patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Odbyła się Gra Miejska „PAMIĘĆ”, w której licznie uczestniczyli uczniowie szkół z terenu gminy, oficjalne obchody rocznicowe oraz Bieg Niepodległości, na wieży widokowej zawisła flaga biało czerwona, która podświetlona była widoczna z daleka. Piękna, słoneczna pogoda oraz barwny korowód uczestników na ulicach Pruchnika uczynił ten dzień naprawdę niezwykłym.

Oficjalne obchody rozpoczęły się na Pruchnickim Rynku o godz. 10:30, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka i wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych zarówno powiatowych - Stanisław Kłopot - Starosta Jarosławski, Mariusz Trojak - Wicestarosta Jarosławski, jak i gminnych - Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika, Wiesław Jamrozik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku, Robert Grządziel - Sekretarz Gminy Pruchnik, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele służb - asp. szt. Wojciech Mikłasz - Komendant Komisariatu Policji w Pruchniku, Marian Romanik - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku, poczty sztandarowe i delegacje Jednostek OSP z terenu gminy, jak i delegacje z pocztami sztandarowymi ze szkół. Co ważne po przerwie swoją działalność wznowiła Strażacka Orkiestra Dęta pod batutą nowego kapelmistrza Huberta Hadro. Orkiestra w pewnym sensie miała w tym dniu swój debiut.

Następnie kolumna marszowa przeszła do kościoła parafialnego w Pruchniku, gdzie odbyła się Msza Św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. dziekana Piotra Kandefera. Ks. dziekan wygłosił homilię o znaczeniu symboli narodowych w szczególności godła w postaci orła w koronie, który dla wszystkich Polaków jest symbolem wiary, siły i zwycięstwa.

W dalszej części uczestnicy przeszli przed pomnik Grunwald, gdzie złożone zostały wiązanki i znicze, oddając hołd wszystkim walczącym o wolność i niepodległość.

Dalsze, oficjalne uroczystości przeniosły się do CKSiT w Pruchniku. Podczas przemarszu ulicami Pruchnika wybrzmiał także dzwon niepodległości. Każdy kto poświęcił w tym dniu czas, aby wspólnie manifestować przywiązanie do ojczyzny, mógł przeżywać te uroczyste chwile, w szczególności przemarsz ulicami Pruchnika przy muzyce marszowej w wykonaniu orkiestry.
Jako pierwszy głos zabrał gospodarz gminy burmistrz Wacław Szkoła nawiązując do historii i ceny odzyskania niepodległości. Na zakończenie wystąpienia odbyło się podziękowanie Panu Zbigniewowi Bratkowskiemu, który założył i w latach 1975-2021 prowadził Strażacką Orkiestrę Dętą. Kapelmistrz otrzymał okolicznościowe statuetki, listy gratulacyjne oraz gorące podziękowania za te wszystkie lata, podczas których dzielił się swoją pasją z innymi oraz zaszczepił w wielu młodych ludziach miłość do muzyki. Podziękowania złożył także  nowy kapelmistrz, który jak sam podkreślił, został nijako „namaszczony” do tej funkcji przez Pana Zbigniewa, ponieważ był jego wychowankiem. Orkiestra w podziękowaniu za wieloletnie prowadzenie zagrała krótki koncert zwieńczony wspólnym sto lat.

Głos zabrał również Pan Stanisław Kłopot Starosta Jarosławski.
Na scenie swoje talenty zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce oraz grupa taneczna działająca przy CKSiT. Zwieńczeniem było podsumowanie konkursu „Szranki Ortograficzne” oraz wręczenie nagród laureatom.

Części oficjalne zakończyły się ok. godz. 14, jednak nie był to koniec świętowania. O godz. 16:00 odbył się jeszcze V Bieg Niepodległości, a na wieży widokowej ukazała się flaga biało – czerwona. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zarówno Jednostkom OSP z pocztami sztandarowymi, szkołom i wszystkim delegacjom z terenu gminy oraz mieszkańcom za liczny udział, poświęcony czas i wspólne manifestowanie przywiązania do ojczyzny.

 


.sig_cont {width:280px;height:270px;}
Gmina Pruchnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).