Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Detej

13 stycznia, 2022

Kolędy stanowią ogromne bogactwo naszej wiary i spuścizny narodowej. Powstawały one i w pałacach i w chatach pokrytych strzechą, w czasie pokoju i w czas wojennej grozy. Zawsze towarzyszyła im wiara i nadzieja, że rodzący się Jezus zbawi świat, odkupi winy i odmieni zły człowieczy los. Święty Jan Paweł II pisał: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii lecz poniekąd tworzą naszą historię chrześcijańską i narodową […] ”. Trzeba, żebyśmy tego bogactwa nigdy nie zagubili.

Dlatego 9 stycznia w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja biskupa w Pruchniku odbył się Koncert Kolęd wykonany przez Chór Michael z Kańczugi oraz orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Pruchnika pod muzycznym kierownictwem Huberta Hadro. Gościnnie również wystąpili członkowie orkiestry dętej OSP z Medyki. Partie solowe wykonali: Aleksandra Koszelik – sopran oraz Marta Stącel – sopran. Przy organach: Michał Dziki.

Koncert składał się z czterech części, podczas których zaprezentowano tradycyjne polskie kolędy wykonane na przemian przez chór i orkiestrę a były to:

 1. Witaj gwiazdko złota,
 2. Gdy się Chrystus rodzi,
 3. Z narodzenia Pana,
 4. Dzisiaj w Betlejem,
 5. Gwiazdka,
 6. Zaśnij Dziecino,
 7. Jezus malusieńki,
 8. Pójdźmy wszyscy do stajenki,
 9. Coś się dzieje,
 10. W żłobie leży,
 11. Przybieżeli do Betlejem,
 12. Do szopy hej pasterze,
 13. Triumfy Króla Niebieskiego
 14. Serca ludzkie się radują.

W ten wciąż jeszcze świąteczny czas, wszyscy obecni na koncercie, mogli ponownie wyrazić swą radość z narodzenia Jezusa, wsłuchując się  i śpiewając wspólnie kolędy.  Ich dźwięki wprowadziły słuchaczy w niezwykły nastrój betlejemskiego cudu – Bóg się narodził! Narodziła się Miłość, która zbawiła świat. Jakże wszystkim bardzo dzisiaj tej miłości potrzeba. Patrzymy na swoje życie, na życie naszych rodzin, przyjaciół, patrzymy na świat i ubolewamy nad brakiem miłości, a odpowiedź na brak miłości jest taka prosta, taka… Dziecięca. Muzyka i słowa śpiewanych utworów umocniły nas, zbliżyły wzajemnie i jednoczyły w miłości do Jezusa.

Organizator serdecznie dziękuje artystom za przyjęcie zaproszenia oraz możliwość wysłuchania przez mieszkańców Pruchnika pięknego koncertu kolęd.

 

Tekst i zdjęcia - CKSiT w Pruchniku.sig_cont {width:280px;height:270px;}
Gmina Pruchnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).