Sobota, 3 czerwca 2023r. | Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Pokaż menu

Jubileusz 130-lecia OSP w Jodłówce

06 maja, 2022

Majowy weekend na terenie Gminy Pruchnik przebiegł z mocnym akcentem strażackim. W dniu 1 maja odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone ze świętami narodowymi tj. Dniem Flagi oraz 231 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, natomiast 3 maja odbyły się uroczystości jubileuszowe OSP w Jodłówce.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jodłówce powstała w roku 1892 r. i jak czytamy w historii powstała z potrzeby chwili, ponieważ wówczas większość zabudowań było drewnianych. Na przestrzeni lat powstał garaż, następnie pojawił się samochód Żuk, a później Star 266, na 100 lecie Jednostka otrzymała sztandar, a w roku 2003 oddany do użytku został nowy Dom Strażaka. W roku bieżącym zapisała się kolejna karta historii, jednostka obchodziła swój jubileusz 130 lecia powstania połączony z poświęceniem i przekazaniem samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes Unimog. Ten samochód został przekazany z KP PSP w Jarosławiu dzięki przychylności osób decyzyjnych i udzieleniu wsparcia finansowego z Gminy Pruchnik (o parametrach samochodu i szczegółach przekazania przeczytasz tutaj).

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. polowa przy Sanktuarium MBP w Jodłówce, pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Jakubca, który dokonał również poświęcenia samochodu. Dalsze części uroczystości przeniosły się na plac przy Domu Strażaka, gdzie organizatorzy zadbali o bogaty program. Odbył się uroczysty przemarsz przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej z Pruchnika, powitanie zaproszonych gości, przekazanie samochodu i przecięcie wstęgi, wręczenie odznaczeń, wystąpienia okolicznościowe, występ w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jodłówce, a także wspólne spotkanie w Domu Strażaka, podczas którego przedstawiona została historia Jednostki.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości – przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, przedstawiciele służb, delegacje strażackie z pocztami sztandarowymi, mieszkańcy i sympatycy ochotniczego pożarnictwa.

Na ręce Stanisława Buryło Prezesa OSP w Jodłówce oraz Naczelnika Pawła Buryło, składamy całej Jednostce serdeczne gratulacje z okazji tak zacnego jubileuszu, życzymy wszelkiej pomyślności i wytrwałości w dalszej niełatwej strażackiej służbie.

Zdjęcia – Zdzisław Wójcik dziękujemy.


.sig_cont {width:280px;height:270px;}

 
Gmina Pruchnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).