Piątek, 24 marca 2023r. | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Pokaż menu

XXIII Przegląd Kolęd i Pastorałek

19 stycznia, 2023

W niedzielę 15 stycznia, w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła odbył się „XXIII  Regionalny Przegląd  Grup Śpiewaczych”. Na scenie zaprezentowało się 15 zespołów z powiatów: przeworskiego, lubaczowskiego i jarosławskiego. Zespoły zaprezentowały około trzydziestu w większości starych, zapomnianych kolęd i pastorałek o tematyce religijnej i świeckiej, kolęd dla gospodarza i gospodyni, kolęd dla panny. Przegląd poprzedziła uroczysta msza święta w intencji jego uczestników, którą odprawili ks. proboszcz Tadeusz Urban, ks. prałat Jan Jagustyn oraz ks. wikariusz Stanisław Sygnarowski, przy oprawie muzycznej zespołów biorących udział w tegorocznej imprezie. Prezentacjom konkursowym przysłuchiwał się Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń wraz z przedstawicielami pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, radni gminy na czele z przewodniczącym Marianem Maciałek, oraz mieszkańcy Pawłosiowa. Swoją obecnością zaszczyciła wicemarszałek województwa podkarpackiego pani Anna Huk.

W jury zasiedli podkarpaccy znawcy tematyki folklorystyczno - kolędniczej: etnomuzykolog – Jolanta Danak – Gajda, etnograf Katarzyna Ignas oraz folklorysta Bartosz Gałązka.

Po zakończonych prezentacjach zespoły zostały zaproszone na poczęstunek do świetlicy, gdzie miało miejsce wspólne kolędowanie, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród
i podsumowanie całego przeglądu. Gościnnie dla zebranych wystąpiła wokalistka Monika Lechończak z zespołem „Wyśpiewani” działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury  w Centrum Aktywności Lokalnej w Pawłosiowie, zespół folklorystyczny „Pawłosiowianie” oraz kapela ludowa „Swojaki”. Organizatorami i fundatorami nagród XXIII Przeglądu byli: Wójt Gminy Pawłosiów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Parafia w Pawłosiowie, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie. Swoją nagrodę ufundowała również Rada Sołecka z Pawłosiowa.

Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń podsumowując przegląd, serdecznie podziękował organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy a wszystkim uczestnikom za liczny udział w konkursie i wysoki poziom wykonawczy zaprezentowanych utworów oraz zaprosił do udziału w roku przyszłym.

Wieloletnie doświadczenie zespołów spowodowało, że zespoły w tegorocznym przeglądzie zaprezentowały bardzo wysoki i wyrównany poziom, czego wyrazem jest przyznanie nagród przez jury.

Bardzo dobrze zaprezentowały się zespoły reprezentujące gminę Pawłosiów. Decyzją Jury I miejsce zostało przyznane Zespołowi Pieśni Biesiadbej „Wierzbianie” a drugie miejsce otrzymał zespół „Pawłosiowianie”.

Dwa równorzędne I miejsca zostały również przyznane zespołom „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa i zespołowi z Rożniatowa.

Również równorzędne II miejsca przyznano zespołom „Grzęszczanie” z Grzęski, zespołowi „Cantus” z Gorliczyny, zespołowi „Galicjanki” z Narola oraz zespołowi „Stokrotki” z Cewkowa.

Trzecie miejsce otrzymały zespoły: „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, „Dębowianie” z Dębowa, zespół śpiewaczy z Maćkówki, zespół z Kisielowa, zespół „Biesiada” z Tuczęp, zespół „Studzieńczanki” ze Studziana oraz zespół „Krzeczowiczanki z Krzeczowic.

Było barwnie, nostalgicznie a zarazem wesoło. Można było posłuchać starych zapomnianych melodii, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędnicza tradycja jest ciągle żywa.

 
Gmina Pawłosiów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).