Wtorek, 6 czerwca 2023r. | Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila
Pokaż menu

X Regionalny Przegląd Kapel Ludowych

23 czerwca, 2022

Melodie z różnych regionów Podkarpacia: polki, oberki, sztajerki, tramelki oraz wiele innych melodii ludowych w znakomitym wykonaniu można było usłyszeć w niedzielę, 19 czerwca na placu obok Urzędu Gminy w Pawłosiowie. Wszystko za sprawą X Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych. Do Pawłosiowa zjechały kapele z całego Podkarpacia i zaprezentowały porywającą do tańca muzykę ludową. Przegląd tradycyjnie miał charakter konkursu, a jego celem było propagowanie tradycji i folkloru regionów Podkarpacia oraz prezentacja melodii niegdyś powszechnie granych na weselach i zabawach w tym regionie. Publiczność obejrzała występy 10 kapel grających na tradycyjnych instrumentach jak cymbały, skrzypce, klarnet czy kontrabas. W kategorii kapel pierwsze miejsce komisja przyznała ex aequo kapelom z Raniżowa i Gniewczyny Łańcuckiej, drugie miejsce kapeli „Młoda Harta” z Harty koło Dynowa, oraz trzecie miejsce kapeli ludowej „Malawianie” z Malawy. Wyróżnienie I stopnia otrzymała kapela „Swojaki” z Pawłosiowa, kapela „Pogórzanie” z Dynowa oraz Niżańska Kapela Ludowa z Niska. Wyróżnienie II stopnia otrzymała kapela „Dynowianie” z Dynowa, kapela „Jodłowianie” z Jodłowej koło Dębicy oraz Młodzieżowa Kapela Ludowa z Albigowej.

Organizatorem przeglądu był Wójt Gminy Pawłosiów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, a partnerem organizacyjnym Centrum Kulturalne w Przemyślu. Niedzielny Przegląd Kapel Ludowych w Pawłosiowie odbył się po raz dziesiąty. W związku z jubileuszem występujące kapele otrzymały pamiątkowe statuetki.
Gmina Pawłosiów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).