Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Dożynki Gminne – czas radości i podziękowań

24 sierpnia, 2022

Dożynki w dawniej Polsce, zwane okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami lub plonem, były radosnym świętem rolników z obrzędami o charakterze dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw i za wszelkie zbiory. Podobnie jest i dzisiaj. W tym roku zaszczyt zorganizowania Gminnych Dożynek przypadł miejscowości Wierzbna. Świętowanie rozpoczęło się polową Mszą świętą dziękczynną, którą sprawował ksiądz proboszcz Wiesław Dziwik z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wierzbnej.

W darach ofiarnych rolnicy przynieśli do ołtarza m.in.: kwiaty, owoce i warzywa, a starostowie dożynek złożyli na ręce kapłana chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Po mszy świętej Wójt Gminy Pawłosiów – Mariusz Reń oficjalnie otworzył Gminne Dożynki, zapraszając do wspólnego świętowania. Starostowie dożynek przekazali gospodarzowi gminy poświęcony chleb - owoc ziemi i pracy ludzkich rąk. Bochen został uroczyście pokrojony i podzielony wśród wszystkich uczestników tego radosnego spotkania rolników.

Starościną dożynek była Pani Dorota Szczepańska z Wierzbnej, która wraz z mężem uprawia zboża, buraki cukrowe oraz soję na gospodarstwie liczącym 60 ha ziemi.

Starostą dożynek był Pan Tomasz Fleszar rolnik z Wierzbnej specjalizujący się w uprawie zbóż.

Przedstawiciele sołectw Gminy Pawłosiów zaprezentowali własnoręcznie, misternie wykonane wieńce dożynkowe. Nie zabrakło również znakomitych tradycyjnych przysmaków, które specjalnie na ten dzień przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń.

W dniu Święta Plonów na mieszkańców czekały liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zorganizowano szereg konkursów i warsztatów z niespodziankami. Za udział w animacjach rozlosowane zostały atrakcyjne nagrody. Ponadto wiele radości sprawił konkurs „dojenia krowy”, w którym rywalizowali gospodarze z poszczególnymi miejscowości gminy.

W części artystycznej publiczność zabawiały: Zespół Pieśni Biesiadnej „Wierzbianie”, Kapela Ludowa „Swojaki” z Pawłosiowa oraz Kapela Ludowa „Dynowianie” z Dynowa.

 
Gmina Pawłosiów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).