Piątek, 29 września 2023r. | Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala
Pokaż menu

83 ROCZNICA ŚMIERCI LOTNIKÓW NAD PAWŁOSIOWEM

12 września, 2022

Osiemdziesiąt trzy lata temu, podczas obronnej kampanii wrześniowej nad pawłosiowskim niebem, rozegrała się dramatyczna walka powietrzna, w której zestrzelony został polski samolot bombowy PZL-37„Łoś” z czteroosobową załogą na pokładzie. Porucznik Edmund Mrozowski i kapral Edmund Kobyliński zginęli w płonącej maszynie. Dwóch pozostałych żołnierzy, podchorąży Stanisław Przywara i kapral Józef Zieliński, zdołało się uratować i przetrwać dzięki pomocy mieszkańców Pawłosiowa.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń w niedzielę 11 września odbyła się uroczystość, której gospodarzami był Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Maciałek. W obchodach uczestniczył Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, radni, pracownicy urzędu gminy, przedstawiciele służb mundurowych wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, nauczyciele, młodzież szkolna, delegacje kombatantów, fundacji i stowarzyszeń oraz licznie przybyli mieszkańcy. W ten sposób zebrani dali wyraz szacunku dla poległych żołnierzy. Obecne były również poczty sztandarowe Wojska, Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy. Uroczysty charakter uroczystości podkreśliła orkiestra dęta Laudate Dominum.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji poległych lotników, którą koncelebrował ks. Prałat Jan Jagustyn w asyście Ojca Grzegorza Wojtyny. W wygłoszonej homilii ksiądz prałat podkreślił wagę i potrzebę kształtowania postaw patriotycznych w dzisiejszych czasach. Po zakończonym nabożeństwie pod tablicami pamiątkowymi złożono wieńce i znicze.

Druga część uroczystości, rozpoczęta podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu miała miejsce na Cmentarzu w Maleniskach, gdzie spoczywają polegli lotnicy.

W przemówieniu Wójt Mariusz Reń, podkreślił znaczenie obchodów rocznicowych, które już na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości gminnych. Następnie Młodzież szkolna przybliżyła szczegóły tych tragicznych wydarzeń, które rozegrały się we wrześniu 1939 r. Duże wrażenie na obecnych wywarł apel poległych Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu, zakończony salwą honorową.

Zarówno w homilii, jak również w wypowiedziach osób zabierających głos, podnoszony był motyw odwagi i bohaterstwa wszystkich ludzi, którzy w imię wolności i niepodległości złożyli największą ofiarę – własne życie, jak ważne jest budowanie i rozumienie postaw patriotycznych i wolnościowych.  Te przesłania wybrzmiały szczególnie  w kontekście obecnej  sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą.

Jak zaznaczył Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń podsumowując uroczystość, była to wspólna i prawdziwa lekcja patriotyzmu.

 
Gmina Pawłosiów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).