Piątek, 24 marca 2023r. | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Pokaż menu

160 rocznica powstania styczniowego

25 stycznia, 2023
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

W dniu 23 stycznia 2023 r. z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego przedstawiciele Urzędu Gminy Laszki w osobach Wójta Stanisława Gonciarza i Kierownika USC Andrzeja Halwy złożyli wieniec i zapalili znicze na grobie powstańca – Romana Kotziana.
160 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. Powstanie było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym.

Na terenie Gminy Laszki znajdują się groby dwóch powstańców.

  1. Roman KOTZIAN urodził się w 1845 r. - student, potem Sybirak, brał udział w powstaniu styczniowym. Po powstaniu był rachmistrzem dóbr Wysockich należących do rodziny Zamoyskich, zmarł 04.08.1904 r. w Laszkach przeżywszy lat 59. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Laszkach.
  2. Stefan Saryusz hrabia ZAMOJSKI herbu Jelita z Zamościa (właściciel Wysocka i okolic). W powstaniu styczniowym w 1863 r. był Naczelnikiem cywilnym w obwodzie przemyskim. Był też więźniem austriackim. Po powstaniu wieloletni radny powiatowy w Jarosławiu i marszałek powiatu jarosławskiego. Grób znajduje się w krypcie grobowej Zamoyskich kościoła Parafialnego pw. Świętej Zofii i Szczepana w Laszkach.

Wykaz grobów powstańców styczniowych znajduje się na dole artykułu na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/biezaca-dzialalnosc-biu/177631,Obchody-160-rocznicy-Powstania-Styczniowego-1863-2023-Stary-Cmentarz-w-Rzeszowie.html

Źródło: Urząd Gminy LaszkiGmina Laszki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).