Piątek, 29 września 2023r. | Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala
Pokaż menu

Umowa na farmę fotowoltaiczną w Makowisku podpisana

02 sierpnia, 2022
Historyczna panorama miasta / Mcdrwal - Praca własna / wycinek / Wikipedia / CC BY 3.0 Historyczna panorama miasta / Mcdrwal - Praca własna / wycinek / Wikipedia / CC BY 3.0

W Makowisku powstanie potężna farma fotowoltaiczna

W dniu 13 lipca br. Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt podpisała z przedstawicielem Firmy LS8 Sp. z o.o. z Warszawy umowę dzierżawy 147 ha terenów gminnych pod budowę elektrowni fotowoltaicznej w miejscowości Makowisko. Dzięki temu Gmina Jarosław dołożyła swoją cegiełkę do rozwoju sektora fotowoltaicznego w Polsce, który rozwija się bardzo dynamicznie a Polska w 2021 roku najprawdopodobniej znalazła się na drugim miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki w całej Unii Europejskiej. Podpisana umowa przyniesie oczywiście wymierne korzyści dla budżetu gminy w postaci dochodów własnych z czynszu dzierżawnego oraz podatku od nieruchomości od prowadzonej działalności gospodarczej. Szacowany dochód budżetu Gminy Jarosław po zrealizowaniu inwestycji wyniesie ponad 4 mln zł rocznie, co przy długoletniej umowie zagwarantuje dochód na poziomie około 110 mln zł. Od momentu podpisania umowy do powstania farmy droga jest daleka. Średnio przyjmuje się, że jest to okres od 3 do 5 lat. W tym czasie muszą zostać pozyskane warunki przyłączeniowe, wszelkie projekty, pozwolenia na budowę i clou całości – budowa farmy. - Jesteśmy dobrej myśli, że proces ten przebiegnie bezkolizyjnie i na terenie naszej Gminy powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, która postawi Gminę Jarosław w szeregu nowoczesnych i ekologicznych gmin, gdyż jednym z wymiernych efektów takiej elektrowni jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla liczone rocznie w tysiącach ton. Moc planowanej elektrowni wynosi 150 MW, która pokryje zapotrzebowanie na energię dużego miasta, przykładowo niemal całego Rzeszowa. Dodatkowo takie przedsięwzięcie uatrakcyjni pozostałe tereny inwestycyjne gminy, dzięki czemu możemy pozyskać inwestorów, którzy otworzą miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców – podkreśla Wójt Gminy Elżbieta Grunt.
Gmina Jarosław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).