Piątek, 27 stycznia 2023r. | Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego

ZGŁASZANIE UWAG DO PROJEKTU STRATEGII ROZWOJU GMINY ChŁOPICE NA LATA 2022-2030.

02 grudnia, 2022
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach / Syjka - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach / Syjka - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
Szanowni Państwo,

Wójt Gminy Chłopice działając na podstawie art. 5a ust. 1 i  art. 30 ust. 2 pkt. 1a)   ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.). oraz Zarządzenia nr 0050.111.2022 Wójta Gminy Chłopice z dnia 30.11.2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w zakresie projektu Strategii Rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030 ogłasza konsultacje społeczne.

Przedmiotem konsultacji jest „Projekt Strategii Rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030”.
Prace diagnostyczne i projektowe „Projektu Strategii Rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030” obejmowały: ankietyzację, wywiady, analizy dokumentów dostarczonych przez Zamawiającego oraz warsztaty konsultacyjne. Wykorzystano również dane dostarczone z GUS oraz innych opracowań i dokumentów planistycznych, które posiada Gmina.

Projekt Strategii powstał w oparciu o nowy, zrównoważony model rozwoju ujęty w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030, Politykę Obszarów Zagrożonych Trwałą Marginalizacją oraz Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackie 2030.

W opracowaniu „Projektu Strategii Rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030” uwzględniono warunki niepewności społeczno-gospodarczej, które wywołała w Polsce, Europie i na Świecie pandemia w 2020 roku. Lawinowo narastająca niepewność powoduje konieczność radykalnej zmiany zarówno podejścia do zarządzania, czyli określania podstawowych celów i działań, jak i metod, technik ich realizacji. Niepewność w 2020 roku bierze się z tempa, zakresu, zasięgu, głębokości i szybkości rozchodzenia się zmian wywołanych pandemią w zglobalizowanej gospodarce w tym również, w niewielkich i pozornie lokalnych przedsięwzięciach. Trudno sobie wyobrazić, by w tak zmieniających się warunkach można było spokojnie kontynuować wypracowane w poprzednich latach kierunki działania. Negatywne skutki kryzysu może pogłębić konserwatyzm w podejściu do zarządzania JST, powolność i nieadekwatność dostosowań do bardzo szybko zmieniających się warunków. Te jednostki samorządu terytorialnego, które nie będą nadążały w opracowaniu i wdrożeniu nowych strategii rozwoju lokalnego, podupadną i stracą bezpowrotnie zaufanie mieszkańców, inwestorów, przedsiębiorców i turystów.
Przetrwanie w czasach niepewności i wyjście z kryzysu wymaga błyskawicznego dostosowania zarządzania JST do nowych warunków, a to umożliwia nowa strategia rozwoju. Okres stabilnego otoczenia rynkowego wraz pandemią w 2020 roku, minął na wiele lat. Co nie oznacza, że doświadczenia i osiągnięcia poprzednich lat są mało ważne. Warto z nich korzystać, ale należy mieć na uwadze zmianę modelu organizacji społeczno-gospodarczej, którą powoduje stan niepewności. W praktyce planowania strategicznego rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030 wyzwaniem będzie szybkość działania. Nakazuje ją zmienność otoczenia i warunków działania.
Uprzejmie proszę o zapoznanie się z „Projektem Strategii Rozwoju Gminy Chłopice na lata 2022-2030”. Sugestie oraz uwagi, które zdaniem Państwa powinny być umieszczone  projekcie można zgłaszać za pomocą załączonego formularza.

​Wypełniony formularz należy przesłać na adres: gmina@chlopice.pl, lub dostarczyć do siedziby Urzędu Gminy Chłopice, Chłopice 149, 37-561 Chłopice w terminie od 02.12.2022 do 05.01.2023 r. Bądź ustnie oraz pisemne podczas dyżurów konsultacyjnych, które odbędą się:

• w dniu 19.12.2022 r. w godzinach od 09.00 do 11.00 w budynku Urzędu Gminy Chłopice.
Pismo Ogólne pobierz
FORMULARZ ZGŁASZANIA UWAG DO PROJEKTU STRATEGII ROZWOJU pobierz